Strony

niedziela, 25 maja 2014

Jak zregenerować paznokcie?

Brak komentarzy:







Stres, złe nawyki, predyspozycje genetyczne i brak wpojonych zasad zadbania o paznokcie to powody zaniedbanych paznokci. Obgryzanie paznokci, łamliwość, kruchość płytki paznokcia i w efekcie obraz zniszczonych płytek na rękach to konsekwentne zaniedbanie z naszej strony. Zniszczenia można też dokonać nakładając tipsy.







Czy można przestać obgryzać paznokcie? 

Czy można wzmocnić kruchą płytkę paznokcia? 

Jak zapobiec łamaniu się paznokci?

Czym można zregenerować paznokcie po tipsach?



Te i wiele innych pytań rozwiązać spróbujmy w tym poście.


Zasadniczo obraz jest jednakowy - przychodzi do mnie klientka ze zniszczonymi paznokciami i prosi by jej pomóc. Jest to bardzo dobra klientka - zrozumiała, że sama sobie nie poradzi z problemem, a chce by jej dłonie wreszcie wyglądały lepiej - normalnie, a może nawet ładniej niż u koleżanek. Gorzej gdy "zasypujemy gruszki w popiele" i mówimy NIE DA SIĘ NIC Z TYM ZROBIĆ.









 

 

Otóż da się przestać straszyć brzydkimi dłońmi! 

 

Mamy XXI wiek technologia poszła tak do przodu, że trzeba sobie zadać pytanie czy w kierunku paznokci pojawiło się coś by te odzyskały świetność? Odpowiadam więc, że są metody rekonstrukcyjne paznokci skierowane bezpośrednio do osób cierpiących na urazy spowodowane wypadkiem, chorobami ( grzybica, zanokcica, drożdżyca, onycholiza, brodawki pod paznokciowe i inne ) takie by po urazie wygląd paznokcia powrócił do obrazu sprzed choroby czy zajścia jakie go uszkodziło. Metody te zostały opracowane na lakierach wzmacniających płytkę paznokcia z możliwością odtworzenia płytki, a zasadniczo stworzenia jej warunków do prawidłowego odrośnięcia.



Regeneracja paznokci  w XXI wieku





Czym są owe lakiery? Są połączeniem żelu utwardzanego w świetle UV i lakieru zawierającego kryjący niedoskonałości barwnik oraz zawierające substancje wzmacniające keratynę paznokciową - tzw. hybryda. Zapytacie po co ten barwnik? By ukryć przebarwienia paznokcia ( czarne od grzybicy i uderzenia, żółte od schorzeń somatycznych, zielone, białe etc. ). Hybrydę cechuje długotrwałe  utrzymywanie się na paznokciu co daje paznokciom czas na zregenerowanie się - paznokieć przez 3 tygodnie bez żadnych manipulacji wokół niego spokojnie sobie rośnie - wzmacnia się. Nie używamy zmywaczy, nie nakładamy lakierów, płytka jest zabezpieczona przed uderzeniami jak płaszczem ochronnym, wszelkie manipulacje takimi paznokciami są niewskazane, ale i tak gdy nawet coś drapiemy czy skrobiemy płytka jest sztywniejsza i się nie ugina jak to się dzieje gdy nie jest pokryta powłoką hybrydową, a co za tym idzie regeneruje się bo nic ją nie niszczy. Technologia okazała się jednak na tyle droga, że producenci przy  zainteresowaniu tylko osób dotkniętych urazami czy chorobami rozpropagowali swoje lakiery jako preparaty do długotrwałego zdobienia paznokci. Technika weszła więc jako trwałe lakiery pod nazwą hybrydy i producenci zeszli z cen przy większej produkcji. Na dziś mamy wiele firm produkujących takie lakiery pod taką właśnie roboczą ujednolicającą nazwą hybryda.

Jak się to robi ?


Kuracja rekonstruująca lub regenerująca płytkę paznokcia u manikiurzystki to seria 2-3 zabiegów trwająca 6 do 9 tygodni. W tym czasie paznokieć odzyskuje prawidłowy kształt, opuszki się zmniejszają, przestają narastać skórki na wałach około paznokciowych, płytka paznokcia wyrównuje się, a kształt paznokcia i jego długość manikiurzysta dopasowuje do kształtu palców i dłoni. Obgryzających paznokcie twarda powłoka skutecznie zniechęca do gryzienia bo żadne zęby nie są w stanie jej pogryźć i nie ma satysfakcji z zerwania takiej powłoki :) Szybkość rośnięcia płytki jest tak nieoczekiwanie zachwycająca, że sama delikwentka widząc codziennie dłuższe paznokcie cieszy się efektami kuracji i dba by pohamować się jednak przed niszczeniem powłoki hybrydowej. Tym sposobem odrasta również zniszczona płytka wielokrotnie naklejanym tipsem  żelowym jaki wszedł w reakcje chemiczną z keratyną paznokcia i ją zniszczył zatrzymując wzrost paznokci i degenerując budowę keratyny paznokcia.

Rewelacyjne efekty widać na zdjęciach.




 Zasady obowiązujące w trakcie kuracji! 

- Nie drapiemy paznokciami niczego i nikogo :)
- Nie manipulujemy nimi :)
- Nie używamy ich do niczego bo to są nasze żywe paznokcie, a nie tipsy :)
- Po odrośnięciu paznokcia hybrydę można malować innymi kolorami zwykłych lakierów bez potrzeby jej zdejmowania :)


Po zregenerowaniu paznokci hybrydą można przestać ją nakładać.


Rekonstrukcja dotyczy również paznokci stóp. Zabieg podologiczny przy użyciu frezarki wyrówna płytkę paznokciową, a powleczenie jej lakiero-żelem pozwala na odrośniecie płytki w prawidłowym kształcie. Wymaga to jednak dłuższego czasu niż na paznokciach rąk ponieważ te u nóg rosną bardzo wolno. Trzeba się nastawić na co najmniej półroczną kurację i 3-4 wizyty u pedikiurzystki.



Życzę powodzenia przy kuracji wszystkim niedowiarkom uważającym, że 
NIE DA SIĘ Z TYM NIC ZROBIĆ.

piątek, 23 maja 2014

Zapach, który leczy - olejki eteryczne.

Brak komentarzy:

Olejki eteryczne od wieków stanowiły składnik leków, perfum i kosmetyków. Od zamierzchłych czasów znany był ich korzystny wpływ na zdrowie i psychikę. Szczególnie wysoko cenili substancje zapachowe Egipcjanie. Zamożne kobiety i mężczyźni namaszczali swe ciało pachnącymi olejkami, aby nawilżyć je i uchronić przed wpływem suchego klimatu. Grecy przejęli egipską wiedzę o zapachach i stosowali olejki eteryczne leczniczo do masażu ciała. Z Grecji wiedza ta zawędrowała do Rzymu.
kwiat pomarańczy

Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Dzięki stosowaniu olejków skróceniu ulega okres czasu potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują, że staje się ona bardziej elastyczna i żywsza. Przywracają cerze stan równowagi poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych. Procesy lecznicze i regeneracyjne skóry zainicjowane pod wpływem olejków eterycznych i hydrolatów będą przebiegały nawet po zaprzestaniu ich stosowania. Odmładzające i regeneracyjne właściwości olejków eterycznych i hydrolatów wykorzystywane są przez wiele renomowanych firm kosmetycznych. Jednak oferowane przez nie kosmetyki - oprócz substancji naturalnych - zawierają również chemiczne środki konserwujące, których stosowanie podyktowane jest koniecznością długiego magazynowania. Dlatego - jeśli chcemy używać kosmetyków całkowicie czystych i naturalnych, a jednocześnie dużo tańszych niż dostępne w handlu - powinniśmy przygotować je sami.
bergamota

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i w wielu przypadkach zawierają ponad 300 różnych substancji. Dlatego też ubogie składnikowo olejki syntetyczne nie mogą z nimi konkurować. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń. Ogromną zaletą aromaterapii (leczenie za pomocą olejków eterycznych) jako metody leczniczej jest możliwość stosowania jej w połączeniu z innymi sposobami leczenia. Olejki eteryczne nie wchodzą w interakcje ze środkami farmakologicznymi i decydując się na ich stosowanie nie musimy rezygnować z tradycyjnych lekarstw. Dlatego aromaterapia jest znakomitą terapią wspomagającą proces leczenia.
jaśmin

Olejki eteryczne w zależności od potrzeby stosuje się w różnych mieszankach i na różne sposoby:
Masaż aromaterapeutyczny - polega na masowaniu całego ciała lub tych jego części, w których odczuwane są dolegliwości, wysokiej jakości oliwą roślinną z dodatkiem olejków eterycznych. Do masażu stosuje się 2-3 krople olejku eterycznego na 5 ml oliwy roślinnej. Zalecana jest oliwa ze słodkich migdałów, z pestek winogron oraz - tłoczone na zimno - oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub sojowy.
Inhalacje aromaterapeutyczne - polegają na wdychaniu oparów olejków podgrzewanych w lampce aromaterapeutycznej. Jednorazowo stosuje się 4-10 kropli olejku. Osoby mające skłonności do alergii i dzieci poniżej 12 roku życia powinny stosować inhalacje z dużą ostrożnością, stosując mniejsze ilości olejków eterycznych.
Lampka aromaterapeutyczna-(jest to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób stosowania inhalacji aromaterapeutycznych) w której podgrzewa się miseczkę z mieszanką olejków eterycznych i wodą. Powoduje to odparowanie i rozproszenie olejków w powietrzu. 
Kąpiele aromaterapeutyczne - polegają na ciepłej kąpieli z dodatkiem 3-8 kropli olejku. W czasie kąpieli aromaterapeutycznej nie należy używać srodków myjących ani płynów do kąpieli.

nagietek afrykański

Najpopularniejsze olejki eteryczne:

Spośród ogromnej ilości olejków dostępnych na rynku poniżej wymieniam te, które są najczęściej stosowane w leczeniu aromaterapeutycznym. Skróty I , K, M odnoszą się odpowiednio do sposobów stosowania olejków - Inhalacje, Kąpiele, Masaże:
Bazylia- przemęczenie fizyczne (K,M) i umysłowe (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), skurcze mięśni (K,M)
Benzoes- przeziębienie (K,M,I), kaszel (K,M,I), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), stres (K,M,I), działanie uspokajające (K,M,I)
Bergamota- gorączka (K,M,I), kaszel (K,M,I), trądzik (K,M), przetłuszczająca się cera (K,M), stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I)
Brzoza-bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), zaburzenia krążenia (K,M), trądzik (K,M), cellulitis (M)
Cedr- drogi oddechowe (K,M,I), stres (K,M), trądzik (K,M), właściwości antyseptyczne (K,M,I), cellulitis (M)
Cynamon- grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), bóle reumatyczne (K,M), zaburzenia krążenia (K,M)
Cyprys- drogi oddechowe (K,M,I), zaburzenia krążenia (K,M), żylaki (K,M), cellulitis (M), menopauza (K,M,I), pękanie naczyń włosowatych (M)
Cytryna- gardła (K,M,I), ból głowy (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), bóle reumatyczne (K,M), żylaki (K,M)
Drzewko Herbaciane- grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), stany zapalne (K,M,I), trądzik (K,M), właściwości antyseptyczne (K,M,I), wzmacnianie odporności (K,M,I), grzybica (K,M)
Drzewo Linaloe- pielęgnacja cery (K,M), długotrwały stres (K,M,I), działanie uspokajające (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M)
Drzewo Sandałowe- stres (K,M,I), zbyt sucha cera (K,M), żylaki (K,M), dolegliwości menstruacyjne (K,M), słynny afrodyzjak (K,M,I)
Elemi- pielęgnacja cery (K,M), zmarszczki (K,M), stany zapalne skóry (K), drogi oddechowe (K,M,I)
Eukaliptus- drogi oddechowe (K,M,I), grypa (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), działanie antyseptyczne (K,M,I)
Gałka Muszkatołowa- bóle mięśni (K,M), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), krążenie (K,M), bezsenność (K,M,I)
geranium

Geranium- krążenie (K,M), stany przygnębienia (K,M,I), stres (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), pielęgnacja cery (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M)
Goździk- drogi oddechowe (K,M,I), reumatyzm (K,M)
Grejpfrut- cellulitis (M), migrena (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), przemęczenie umysłowe (K,I), trądzik (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)
Imbir- bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), przeziębienie (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), przemęczenie (K,M), subtelny afrodyzjak (K,M,I)
Jałowiec- drogi oddechowe (K,M,I), żylaki (K,M), reumatyzm (K,M), przetłuszczająca się cera (K,M), cellulitis (M), działanie antytoksyczne (K,M,I)
Jaśmin- stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), słynny afrodyzjak (K,M,I)
Jodła- bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), bóle mięśni (K,M), zapalenie oskrzeli (K,M,I), zapalenie zatok (K,M,I), kaszel (K,M,I), przeziębienie (K,M,I), grypa (K,M,I)
Kadzidłowiec- drogi oddechowe (K,M,I), grypa (K,M,I), stres (K,M,I), zmarszczki (K,M), pielęgnacja cery (K,M)
Krwawnik- żylaki (K,M), skurcze mięśni (K,M), krążenie (K,M), nadciśnienie (K,M), pielęgnacja cery (K,M), wypadanie włosów (M)
Lawenda(olejek uniwersalny) - rany i poparzenia (K,M), stany zapalne (K,M,I), ból głowy (K,M,I), ból mięśni (K,M), grypa (K,M,I), bezsenność (K,M,I), trądzik (K,M), stres (K,M,I), nadciśnienie (K,M)
Lemongrass- drogi oddechowe (K,M,I), gorączka (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), grzybica (K,M)
Limetka- gorączka (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), reumatyzm (K,M), ból gardła (K,M,I), ból głowy (K,M,I), właściwości antyseptyczne (K,M,I)
Majeranek- bóle mięśni i stawów (K,M), przeziębienie (K,M,I), kaszel (K,M,I), skurcze mięśni (K,M), zaburzenia krążenia (K,M), bezsenność (K,M,I), nadciśnienie (K,M)
Mandarynka- trądzik (K,M), pielęgnacja cery (K,M), stres (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I)
Marchewka- pielęgnacja cery (K,M), zmarszczki (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M), stany zapalne skóry (K), dolegliwości menstruacyjne (K,M), bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)
paczula

Mięta Kędzierzawa- bóle głowy (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), mdłości (K,I)
Mięta Pieprzowa- bóle głowy (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M), mdłości (K,I)
Mirra- katar (K,M,I), drogi oddechowe (K,M,I), sucha cera (K,M), grzybica (K,M), stany zapalne (K,M), stany zapalne jamy ustnej (przepis na stronie Dla Zdrowia)
Nagietek Afrykański- pobudzanie krążenia (K,M,I), właściwości antyseptyczne (K,M), grzybica (K,M), stany zapalne skóry (K,M), przyspiesza gojenie ran i poparzeń (K)
Neroli (Kwiat Pomarańczy)- stres (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), menopauza (K,M), stany zapalne skóry (K,M), pielęgnacja cery (K,M)
Nieśmiertelnik- właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne (K,M), bóle reumatyczne i mięśniowe (K,M), stany przygnębienia (K,M,I), przeziębienia i drogi oddechowe (K,M,I)
Palmarosa- zmarszczki (K,M), stany zapalne skóry (K,M), przemęczenie (K,M), stres (K,M,I), grzybica (K,M)
Paczula- przetłuszczająca się cera (K,M), trądzik (K,M), stany zapalne (K,M), łupież (K,M), grzybica (K,M)
Petitgrain (Liść Pomarańczy)- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), przetłuszczająca się cera (K,M), trądzik (K,M)
Pietruszka- cellulitis (M), menopauza (K,M), pielęgnacja cery (K,M), pękanie naczyń włosowatych (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I)
Pomarańcza- stany przygnębienia (K,M,I), przemęczenie (K,M), skurcze i bóle mięśni (K,M)
Rozmaryn- przemęczenie fizyczne (K,M) i umysłowe (K,M,I), bóle głowy (K,M,I), bóle mięśniowe i reumatyczne (K,M), pobudzanie krążenia (K,M), żylaki (K,M)
Rosa Rugosa

Róża- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), bóle głowy (K,M,I), sucha cera (K,M), zmarszczki (K,M)
Rumianek Lekarski- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), migrena (K,M,I), bezsenność (K,M,I), dolegliwości menstruacyjne (K,M), pielęgnacja cery (K,M), stany zapalne (K,M), poparzenia (K), działanie przeciwbólowe (K,M)
Seler- bóle reumatyczne i artretyczne (K,M), nerwobóle (K,M), działanie antytoksyczne (K,M,I), zaburzenia trawienia (K,M)
Sosna- drogi oddechowe (K,M,I), stany przemęczenia (K,M), pobudzanie krążenia (K,M)
Szałwia Muszkatołowa- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), nadciśnienie (K,M), dolegliwości menstruacyjne (K,M)
Wetiwer- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), bezsenność (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), bóle mięśni (K,M)

Ylang Ylang- stres i napięcie nerwowe (K,M,I), stany przygnębienia (K,M,I), nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca (K,M,I), słynny afrodyzjak (K,M,I)
Ylang - Ylang

Zastosowanie i dawkowanie olejków eterycznych:

Ze względu na swoją moc (np. na jedną kroplę olejku różanego potrzeba ok. 30 świeżych kwiatów) olejki eteryczne należy dozować z umiarem. Są one wysoko skoncentrowanymi substancjami, których nie wolno stosować na skórę w postaci czystej. Wyjątek stanowią olejki: herbaciany i lawendowy, które można użyć punktowo w niewielkiej ilości. Olejki stosowane są w:
- kosmetykach (np. w kremach do twarzy i ciała, w olejkach do kąpieli, pielęgnacji ciała, -masażu, stóp, w produktach do pielęgnacji włosów)
- preparatach do odświeżania i aromatyzowania pomieszczeń lub jako "odstraszacz" insektów
- lampach zapachowych
- perfumach i dezodorantach.

czwartek, 22 maja 2014

Skąd bierze się nadwaga i otyłość?

Brak komentarzy:
Wyróżniamy dwa typy otyłości: pierwotną - pokarmową, będącą wynikiem współdziałania czynników dziedzicznych i środowiskowych, oraz wtórną, będącą objawem między innymi różnych chorób, wad chromosomalnych czy działania leków.
Do przyczyn otyłości wtórnej należą między innymi zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, choroby tarczycy, stosowanie leków hormonalnych czy uspokajających.
W rozwoju otyłości pierwotnej biorą udział czynniki genetyczne, funkcjonalne organizmu, psychologiczne oraz styl życia, jaki prowadzimy.
Czynniki dziedziczne
Skłonność do otyłości dotyczy często całych rodzin, co wskazuje na predyspozycje genetyczne. Mechanizm tego typu otyłości nie jest do końca znany, ale badania wskazują, że w procesie jej powstawania uczestniczą geny wpływające na przyjmowanie pokarmów i wydatkowanie energii. Czynniki genetyczne mogą odgrywać rolę w dziedziczeniu cech psychofizycznych oraz chorób wywołujących otyłość wtórną.

Czynniki funkcjonalne organizmu
Przyjmowanie pokarmów regulowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy, który otrzymuje informacje o stanie odżywienia tkanek. Po dostarczeniu tych „danych", ośrodki układu nerwowego wywołują poczucie sytości, głodu, apetytu. Na łaknienie w dużym stopniu wpływają neuroprzekaźniki, głównie noradrenalina zwiększająca apetyt na węglowodany i serotonina działająca przeciwstawnie oraz dopamina hamująca przyjmowanie tłuszczów. Zaburzenia ośrodków układu nerwowego mają wpływ na łaknienie, co może przyczynić się do otyłości.
Czynniki psychologiczne
Otyłość można traktować jako formę uzależnienia, czyli utratę kontroli nad jedzeniem. Stan taki negatywnie wpływa na jakość życia powodując, że osoby z nadwagą i otyłe izolują się od innych, bojąc się odrzucenia. Paradoksalnie, otyłość może stać się sposobem na życie i usprawiedliwieniem wszelkich osobistych porażek. Samo jedzenie może pełnić funkcję „pocieszyciela" i być metodą na odreagowanie negatywnych emocji.



 W aspekcie ewolucyjnym skłonność do tycia można rozumieć jako niedostosowanie organizmu człowieka (zarówno genotypu, jak i fenotypu) do zmieniających się zbyt szybko warunków środowiska. Ewolucja działa na materiale zastanym, pochodzącym z przeszłości, toteż nasz organizm nie może znać zapotrzebowania na energię, jakie pojawi się w nadchodzącym czasie. Łaknienie wyraża poziom naszych potrzeb z minionych czasów, kiedy okoliczności wymagały od człowieka dużej aktywności fizycznej. Przy współczesnej nikłej aktywności tego typu organizm musi gromadzić i odkładać nadwyżki spożytego pokarmu w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej. Jak pisze autor tej hipotezy: "Na pocieszenie można powiedzieć, że ewolucja działa powoli, ale jednak działa. Z jakieś 100 tysięcy lat nasz apetyt z pewnością lepiej dostosuje się do naszej obecnej aktywności..."

Styl życia
Nadwaga i otyłość mogą powstać w wyniku złej diety oraz braku aktywności fizycznej. Osoby za dużo ważące muszą zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w jedzeniu, bo mechanizmy kontrolujące łaknienie są u nich zaburzone. Powinny ograniczyć spożywanie węglowodanów łatwo przyswajalnych, czyli przetworzonych produktów zbożowych, słodyczy, słodkich napojów, przekąsek węglowodanowo-tłuszczowych.
Duży wpływ na rozwój otyłości mają też używki. Alkohol pity w nadmiarze dostarcza pustych kalorii i powoduje tycie. Palenie papierosów obniża apetyt, ale nie może być metodą na zachowanie linii, gdyż jest jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia. Osoby, które rzuciły palenie, często przybierają na wadze w związku ze wzmożonym apetytem, który ma kompensować brak nikotyny.
Typy otyłości
Istnieje otyłość typu „gruszka" (udowo-pośladkowa) częściej występująca u kobiet i otyłość typu „jabłko" (brzuszna), która zwykle dotyczy mężczyzn.
Różnice w występowaniu tych typów otyłości zależą głównie od płci i są efektem innego umiejscowienia tkanki tłuszczowej. W otyłości typu „jabłko" istnieje większe ryzyko wystąpienia chorób, takich między innymi jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca.
  Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.
Nie tylko ilość, ale również rozmieszczenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, nazywane otyłością brzuszną (otyłość androidalna), ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub podskórne zgromadzenie tkanki tłuszczowej.
Stwierdzono, że otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby, w tym choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, obturacyjny bezdech senny, niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów i dlatego też skraca oczekiwaną długość życia. Wyjątkowo duża otyłość prowadzi do niepełnosprawności.

W praktyce stosuje się proste metody przybliżone otyłości:
  • pomiar masy ciała (wagi ciała) i obliczenie wskaźnika masy ciała BMI lub wskaźnika WHR
  • pomiar grubości fałdu skórnego
  • pomiar bioimpendancji elektrycznej ciała.
Dla osób dorosłych i o przeciętnych warunkach umięśnienia wskaźnik BMI dobrze odzwierciedla zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.
BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik określany przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w metrach.
  • wartość prawidłowa 19-25
  • nadwaga 25-30
  • otyłość >30
  • skrajna otyłość >40
WHR(ang. waist-hip ratio) – jest współczynnikiem powstałym przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder (pomiary dokonywane w dowolnej jednostce miar). WHR stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest wyznacznikiem określającym rodzaj sylwetki ciała (sylwetka w kształcie gruszki bądź jabłka) oraz typ otyłości (otyłość brzuszna bądź pośladkowo-udowa).
Pomiarów należy dokonywać w pozycji stojącej.

Pomiar obwodu talii:
>> kobiety - w połowie odległości pomiędzy dolnym brzegiem łuku żebrowego a górnym brzegiem talerza kości biodrowej,
>> mężczyźni - na poziomie pępka.

Pomiar obwodu bioder:
>> kobiety - miejsce największego obwodu bioder,
>> mężczyźni - na poziomie górnego końca kości udowej.

  • wartość prawidłowa dla mężczyzn – 0,9
  • wartość prawidłowa dla kobiet – 0,7
  • obwód brzucha mierzony na poziomie talii nie powinien przekraczać połowy pomiaru wzrostu
 W zależności od stopnia otyłości oraz obecności chorób towarzyszących, metody leczenia obejmują:
  • leczenie dietetyczne,
  • leczenie farmakologiczne
  • leczenie chirurgiczne.
  • terapię behawioralną,
  • zmianę stylu życia,
  • zwiększenie aktywności fizycznej,
Aby osiągnąć długotrwały efekt leczenia istotny jest stały, powolny spadek masy ciała oraz jej stabilizacja. Wskazany jest 5 -10% spadek masy ciała w stosunku do masy wyjściowej w czasie do 6 miesięcy. W kolejnym etapie utrzymuje się osiągnięta masę ciała i nabiera nowych zwyczajów żywieniowych i behawioralnych.



SALON KOSMETYCZNY 

środa, 21 maja 2014

Zebra na brzuchu, dżdżownice na biodrach i jak tygrys na piersiach.

Brak komentarzy:
Wizja jak z filmu psychodelicznego z tytułu postu może dotyczyć każdej kobiety decydującej się zostać matką, aczkolwiek problem może pojawić się również w momencie dojrzewania, nagłej otyłości lub uprawiania kulturystyki.
Centella Asiatica sprzymierzeniec w walce

 ROZSTĘPY!

Gwałtowne przytycie lub schudnięcie, przebyta ciąża i ciało pokrywa się szpecącymi prążkami. Jednak z rozstępami można skutecznie walczyć.
Skóra zajmuje prawie 2 mkw. W zależności od miejsca na ciele ma różną grubość – od 1,5 do 5 mm. Rośnie razem z nami, ale kiedy wchodzimy w wiek dojrzewania, tempo jest tak duże, że skóra ledwie nadąża. Jeśli kora nadnerczy dostarcza właściwą ilość hormonu o nazwie kortyzol, nic złego się nie dzieje. Jednak gdy będzie go za dużo, zakłóci to pracę fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. To właśnie te białka, tworząc sieć, zapewniają skórze jędrność, elastyczność i odpowiednie napięcie.
Włókna kolagenu są bardzo mocne – aby zerwać takie o średnicy 1 mm, potrzeba aż 10 kg obciążenia. Jednak poziom kortyzolu potrafi zniszczyć tę zdolność. Wtedy przy szybkim wzroście skóra po prostu napręża się i rozrywa. Czujemy jedynie lekkie swędzenie, jakby szczypanie i dopiero po pewnym czasie dostrzegamy czerwonawe, a potem jasno-perłowe pręgi. Tak powstają rozstępy. U chłopców występują zwykle pod kolanami i na plecach, u dziewczynek – na biodrach i biuście. W wieku kilkunastu lat nie należy się nimi zbytnio przejmować – istnieje duża szansa, że same się rozejdą. Jednak powinien to być sygnał ostrzegawczy: mam skłonność do rozstępów! Można sobie z tym poradzić, lecz należy działać zawczasu, profilaktycznie. Bo jak twierdzą niedowiarki, starszych rozstępów nigdy nie uda się całkowicie zlikwidować.
bluszcz pospolity

Grunt to nawilżenie

Jak zapobiegać rozstępom? Należy przede wszystkim nawilżać i ujędrniać skórę. Przydadzą się kosmetyki zawierające oliwkę i masło Shea. Warto też kontrolować wagę ciała. Dla skóry tak samo złe będzie zarówno gwałtowne przytycie, jak i znaczne zrzucenie kilogramów. To główny powód szpecących pęknięć skóry.
 Jeśli dostrzeżemy rozstępy, zbadajmy je. Czerwonawy kolor wskazuje, że powstały niedawno i można jeszcze wiele zdziałać. Pomoże wcieranie w zmienione miejsca (i to co najmniej dwa razy dziennie) kremu zawierającego składniki wspomagające regenerację skóry i pobudzające metabolizm fibroblastów. Kosmetyczki zalecają wyciąg z centella asiatica (wąkrotki azjatyckiej), dodatkowo witaminy A, E, C, cynk i krzem. Ważne, aby specyfiki intensywnie wmasować, a nie tylko nakładać.

soja

 Rozstępy - zapobieganie

Skoro nie można całkiem zlikwidować rozstępów, najlepiej jest zapobiec ich powstaniu. Oto, co warto robić, by skóra pozostała jędrna i gładka:

- naprzemienny prysznic ciepłą i chłodną wodą - pobudzi krążenie krwi i sprawi, że skóra będzie bardziej jędrna;

- masaż szczotką z włosia - wykonuj go podczas każdej kąpieli

- peeling - raz w tygodniu wykonaj go nakładając na szorstką gąbkę, a następnie wmasowując w skórę;

- codzienne nawilżanie - wysuszony naskórek sprzyja powstawaniu rozstępów;

- ruch - to zdrowie i sposób na piękne, jędrne ciało. Najlepiej sprawdzą się spacer, jogging i basen.

W walce z rozstępami nie popadaj jednak w przesadę. Kilka jasnych kresek na twoich udach czy piersiach widzisz tylko ty sama. Mężczyzna mając przed sobą nagą kobietę, nie liczy drobnych niedoskonałości na jej ciele.
składniki aktywne preparatów na rozstępy


 Rozstępy - usuwanie w gabinecie kosmetycznym

Na rozstępy w fazie zanikowej pomóc mogą zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Oczywiście także one nie usuną rozstępów w 100 procentach, jednak znacznie zmniejszą ich widoczność i sprawią, że staną się płytsze. Do najpopularniejszych zabiegów zwalczających rozstępy należą:

Peeling chemiczny - polega na nałożeniu na skórę odpowiedniej mieszaniny związków chemicznych, wykorzystuje się w nim kwasy octowe (głównie kwas glikolowy), kwas trójchlorooctowy oraz retinol. Substancje te wpływają na odbudowę kolagenu i elastyny. Peeling chemiczny to peeling głęboki. Po jego wykonaniu skóra goi się przez około tydzień.
aloes


Tretinoina
Bardzo dobre rezultaty w leczeniu świeżych rozstępów uzyskuje się stosując zewnętrznie 0,1% tretinoinę (pochodną witaminy A). Substancja ta normalizuje procesy rogowacenia, procesy zapalne oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Niestety jej stosowanie często wiąże się z wywoływaniem podrażnień skóry, takich jak rumień, złuszczanie i świąd, zwłaszcza w czasie pierwszego miesiąca stosowania leku.



Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do stosowania tretinoiny:
  •  ciąża
  • otyłość
  • nadwrażliwość na retinoidy
  • upośledzenie czynności wątroby lub nerek
  • cukrzyca
  • hiperwitaminoza
  • jednoczesne stosowanie tetracyklin
  • podwyższone stężenie lipidów w osoczu
skrzyp polny


Mikrodermabrazja - polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierające, pokryte kryształkami naturalnego diamentu. Zabieg ten jest bezpieczny i prawie bezbolesny.

Mezoterapia - to wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli.

Laser frakcyjny - laser emituje światło i robi na powierzchni skóry tysiące mikroskopijnych dziurek, dzięki temu impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie powodować oparzenia. Zabieg jest dość bolesny - odczuwamy wbijanie w skórę tysiąca rozgrzanych igieł.

Spektrum działania jest więc dość ograniczone by zapobiec rozstępom. Działania by je usunąć również nie są zadowalające. Nie załamujmy jednak rąk i nie poddawajmy się - efekty profilaktyczne są i warto je stosować zwłaszcza u nastolatków, a efekty walki z zanikowymi rozstępami to na pewno poprawa kondycji skóry: wyrównanie kolorytu, jędrności skóry, wygładzenie. Czy zapobieganie i usuwanie będzie skuteczne pozostaje niestety zagadką - jednym pomoże, a drugim niestety niewiele - zależy to bowiem od genetycznych predyspozycji skóry do odnowy.

wtorek, 20 maja 2014

Jak pozbyć się niechcianych włosków?

Brak komentarzy:

Ranking: najlepsza metoda depilacji – skuteczność i koszty!



Ile kobiet, tyle zdań na temat sposobów walki z niechcianym owłosieniem. Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości i wybrać obiektywnie najbardziej skuteczną i najtańszą metodę, dokonałam małego zestawienia. Oto wyniki …






Golenie maszynką


Główną zaletą usuwania włosków przy pomocy maszynki jest łatwa dostępność. Zabieg możemy wykonać w domu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Kiedy jednak policzymy, ile przez całe życie wydajemy na maszynki i pianki do golenia, kwota może doprowadzić nas do zawrotów głowy! Zdecydowaną wadą golenia, jest bardzo niska skuteczność i konieczność ciągłego powtarzania, które zabiera nam całą masę czasu.


  • skuteczność – bardzo niska, trzeba powtarzać co 2-3 dni lub nawet codziennie .
  • działania niepożądane – częste podrażnienia, wrastanie włosków i zapalenie mieszków, skóra nie jest gładka nawet bezpośrednio po zabiegu, wzmocniony odrost po kilku latach stosowania metody golenia.
  • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest w miarę komfortowy, ewentualne ryzyko zacięcia się i konieczność gimnastyki pod prysznicem .
  • koszt – tanie maszynki jednorazowe chociażby ze względów higienicznych należy wymieniać często, poza tym szybko się tępią…
  • czas – ogolenie łydek zazwyczaj zajmuje ok 5-10 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 5475 min, czyli 91 h i 15 min)



Krem do depilacji



Kremy do depilacji to już stosunkowo stary, ale mimo wszystko mało popularny wynalazek. Dlaczego? Depilacja kremem u większości osób nie daje zadowalających rezultatów, a przy tym jest mimo wszystko dość uciążliwa. Zdecydowanym plusem są koszty.
  • skuteczność – jeśli włoski reagują na krem to skuteczność jest porównywalna z woskiem, niestety większość osób ma zbyt grube włosy, żeby korzystać z tej metod,
  • działania niepożądane – możliwość podrażnień skóry, wrastanie włosków i zapalenie mieszków ,
  • odczucia podczas zabiegu – oprócz nieprzyjemnego zapachu zabieg przebiega komfortowo , zabieg można połączyć z goleniem maszynką przy zbyt silnym zaroście - lepsza metoda od golenia!
  • koszt – niski ,
  • czas – ok. 15 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 1950 min, czyli 32 h i 30 min)



Depilacja woskiem


Zdecydowanie najpopularniejsza wśród „chwilowo” skutecznych metod walki z niechcianym owłosieniem. Chociaż wymaga regularnych wizyt u kosmetyczki, to pozwala nam zapomnieć o włoskach na ok. 2-3 tygodnie. Główną wadą woskowania są ogromne koszty i spory ból, który towarzyszy usuwaniu włosków. Kolejny problem  - zabieg jest niewskazany u osób ze skórą wrażliwą i naczynkową.





Wykonany prawidłowo znacznie zmniejsza odczucia bólu, a zastosowanie po depilacji metody osłabiającej porost włosów - EPILFREE - rozpuszczanie cebulek włosowych usuniętych włosków - znacząco zmniejsza częstotliwość potrzeby depilacji. Włosy rosną jaśniejsze i znacznie delikatniejsze.


  • skuteczność – bardzo duża, jeśli włoski są długie, zabieg powtarzamy co 2-3 tyg - zalecane wykonanie przez wprawną kosmetyczkę! Z EPILFREE sukcesywnie wydłuża się czas pomiędzy depilacjami;
  • działania niepożądane – podobnie jak w powyższych metodach, dodatkowo: w wyniku, podgrzania skóry i ciągnięcia jej podczas odrywania wosku możemy uszkodzić naczynka, skóra przez kilkanaście godzin boli i piecze, użycie preparatów łagodzących zmniejsza dyskomfort zaczerwienionej skóry, podrażnienia, wrastanie włosków, zastosowanie EPILFREE zapobiega wrastaniu włosków!
  • odczucia podczas zabiegu – ból, ból i jeszcze raz ból, jeśli nie wykonuje depilacji osoba mająca doświadczenie;
  • koszt – dosyć drogo, z EPILFREE jeszcze drożej
  • czas – ok. 30 min. (w skali 5 lat jest to w sumie: 3120 min, czyli 52 h)



Depilacja laserem


Depilacja laserowa ( reklama mówi cytuję ) to jedna z dwóch naprawdę skutecznych metod trwałego usuwania włosków. Chociaż efekty są doskonałe, niesie ona za sobą sporo niedogodności, min. ryzyko podrażnień, długi czas wykonywania zabiegu no i przede wszystkim ogromne koszty, czyniące tą metodę praktycznie niedostępna dla większości kobiet.
  • skuteczność – bardzo wysoka, potrzebujemy 4-7 zabiegów + 2 podtrzymujące – w zależności od zastosowanego lasera,
  • działania niepożądane – często zdarzają się podrażnienia, oparzenia, przebarwienia a nawet blizny, osoby ze skłonnością do pękania naczynek nie powinny stosować tej metody,
  • odczucia podczas zabiegu – zabieg często jest bardzo bolesny ,
  • koszt – w zależności od zastosowanego lasera zabieg kosztuje ok.  500 zł, czyli seria 6,5 (średnio) zabiegów + 2 podtrzymujące to koszt 4250 zł,
  • czas – strzelamy do każdego włosa osobno, dlatego czas jest dłuższy – ok. 1 godziny (w skali 5 lat jest to w sumie: 510 min, czyli 8 h i 30 min)
Czy to prawda to trzeba by zapytać anonimowo - tyle piszą w reklamach, ale wg moich doniesień efekty są słabe.


Depilacja IPL


Alternatywa ( znów cytuję reklamy )  dla depilacji laserowej. Znacznie tańsza, szybsza i bezpieczniejsza. Jedyna niedogodność to konieczność wykonania większej ilości zabiegów niż w przypadku lasera.
  • skuteczność – dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia zazwyczaj potrzeba 7-10 zabiegów + coroczne podtrzymujące (dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy 8,5 zabiegu),
  • działania niepożądane – jeśli stosujemy się do zaleceń ta metoda nie generuje żadnych problemów,
  • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest bezbolesny,
  • koszt – 8,5 zabiegu (jedna łydka z kolanem to 65 zł) + 4 podtrzymujące daje nam kwotę 1625 zł,
  • czas – ok. 30 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 375 min, czyli 6 h i 15 min)
 Czy to prawda też o to trzeba by zapytać anonimowo - tyle piszą w reklamach, ale wg moich doniesień efekty są również beznadziejnie kiepskie.



A TERAZ PODSUMOWANIE

Do usuwania zbędnych włosków próbowałaś już wszystkiego – maszynki, depilatora, wosku, kremu, ale żadna z tych metod cię nie przekonała? Spróbuj depilacji pastą cukrową, która znana jest również jako depilacja arabska. Dzięki niej skóra będzie gładka i bez podrażnień, a sam zabieg jest znacznie mniej bolesny niż np. popularne woskowanie. I, co najważniejsze, pastę cukrową możemy zrobić same z łatwo dostępnych składników.

Pasta cukrowa nie jest żadną nowinką kosmetyczną – kobiety depilują się nią od stuleci. Była bardzo popularna np. w starożytnym Egipcie. To prosta i skuteczna metoda, by pozbyć się niechcianego owłosienia. W krajach arabskich depilację pastą cukrową stosowano m.in. przed ceremonią zaślubin – panna młoda poddawała się całkowitej depilacji ciała w nocy poprzedzającej wstąpienie w związek małżeński. Był to symbol czystości i szacunku wobec męża. Dziś zabieg ten przeprowadzają kobiety na całym świecie.

przepis na pastę cukrową - składniki

 

 

 

Przepis na pastę cukrową jest banalnie prosty.

 

Należy przygotować:

1/4 szkl. wody,

1/4 szkl. soku z cytryny,

 1 szkl. cukru.

Zrób ją sama

Pastę cukrową można kupić albo zrobić samemu. Przepis jest bardzo prosty taki jak u góry lub –  2 szklanki cukru połączyć z połową szklanki wody i sokiem z połowy cytryny (można dodać też łyżkę miodu). Całość należy podgrzewać na wolnym ogniu, często mieszając, aż otrzymamy jednolitą masę (jest gotowa, jeśli na jej powierzchni pojawiają się bąbelki powietrza). Skarmelizowaną pastę trzeba zdjąć z ognia i przelać do miseczki. Odstawić do wystygnięcia.

Gotową pastę należy lekko podgrzać, aby zmiękła i dała się formować (np. gorącym powietrzem z suszarki do włosów). Uwaga – jeśli po wystudzeniu pasty okaże się, że jest zbyt twarda i niemożliwa do formowania, do masy można dodać odrobinę wody, raz jeszcze ją podgrzać, całość dokładnie wymieszać.

Podgrzaną pastę należy formować tak długo, aż będzie jasna, plastyczna i błyszcząca, łatwa do rozprowadzenia na skórze. Następnie robimy z niej kulkę, dociskamy do ciała i rozprowadzamy ją na obszarze przeznaczonym do depilacji – palcami albo szpatułką. Ważne: pastę rozprowadza się pod włos, a następnie zrywa w przeciwnym kierunku, z włosem (odwrotnie niż w przypadku woskowania). Do rozprowadzonej pasty można też przykleić pasek bawełniany, fizelinowy lub papier pergaminowy i oderwać go razem z włosami. Resztek pasty po skończonej depilacji pozbędziemy się ciepłą wodą. Pastę po podgrzaniu można przecedzić przez sitko i ponownie używać bo włoski po depilacji pozostaną na sitku.

Najtańszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się niechcianych włosków jest depilacja pastą cukrową - można ją stosować nawet przy wenektazjach ( naczynka na nogach i drobne żyłki ).

czwartek, 15 maja 2014

Piersi - jak o nie dbać?

Brak komentarzy:
dobrze dobrana bielizna to połowa sukcesu

 

 

MASAŻ ujędrnia piersi !

Chyba się powtarzam :)  i nie wiem czy pisać o tym na blogu o masażu czy tutaj na blogu kosmetycznym, bo drogą do ujędrnienia piersi jest właśnie masaż. Nie ważne czy wykonamy go same, czy przy pomocy rąk partnera, czy też masażysty - trzeba wykonywać go systematycznie :D






Zacznijmy od podstaw:

  • budowa piersi
 
budowa piersi
Sutek to parzysty narząd, o kształcie półkulistym lub stożkowatym. U kobiet rozwija się w okresie pokwitania.

Położone symetrycznie na przedniej ścianie klatki piersiowej.
Brodawka sutkowa znajduje się na środku okrągłego silniej zabarwionego pola, zwanego otoczką brodawki.
Na wierzchołku znajduje się 12-15 drobnych otworów(ujścia przewodów mlecznych).

Wielkość piersi jest zmienna i zależy od ilości tkanki tłuszczowej budującej sutek.

W tkance tłuszczowej znajdują się płaty gruczołu sutkowego, które łączą się w 15-20 płatów.

W czasie ciąży płaty gruczołu rozrastają się i pod koniec ciąży dochodzi do laktacji.

  • fazy rozwoju
 
1. Okres dojrzewania płciowego, między 12-16 rokiem życia następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, gruczoły piersiowe rozrastają się.

2. Okres młodzieńczy, między 16-20 rokiem życia, trwa do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i ustalenia wzrostu, piersi uzyskują swój indywidualny kształt oraz wielkość, otoczki spłaszczają się, a brodawki uwypuklają.

3. Okres wieku dorosłego, między 20-40 rokiem życia, organizm osiąga najwyższą wydajność, gdy kobieta jest w ciąży gruczoły piersiowe powiększają się, następuje przebarwienie otoczek i brodawek, po ciąży i okresie karmienia w wyglądzie piersi mogą nastąpić zmiany w postaci zwiotczenia, niewielkiego opadnięcia piersi oraz pojawienia się rozstępów na skórze.

4. Okres wieku dojrzałego, między 40-55 rokiem życia, zwiększa się masa ciała, gruczoły piersiowe kończą funkcję gruczołów płciowych, zaczynają się zmiany wsteczne w gruczołach piersiowych, może to być maskowane poprzez zwiększone gromadzenie tłuszczu w obrębie piersi.

5. Okres starzenia, rozpoczyna się ok. 55 roku życia, następuje zwiotczenie i opuszczenie piersi, brodawki i otoczki tracą swoją ciemną barwę.

6. Okres zaawansowanej starości, rozpoczyna się ok. 80 roku życia, następuje wychudzenie ciała, zanikają różnice płciowe, piersi mogą wyglądać jak puste woreczki.

  • defekty
 
· Przerost w okresie dojrzewania

· Przerost ciążowy

· Opadanie

· Niedorozwój

· Zanik

· Krańcowe odstępstwa od wzorca (defekty wrodzone, odjęcie piersi)

  • trwałe zmiany
1. Rozstępy- to blizny, naskórek i skóra właściwa są cieńsze w tym miejscu, a włókna sprężyste zanikają. Jest to spowodowane gwałtownym rozciągnięciem skóry.
Można złagodzić rozstępy poprzez zastosowanie terapii laserem – uzyskujemy wygładzenie powierzchni rozstępów.

Dla przywrócenia koloru zdrowej skóry oraz wyrównania powierzchni rozstępów stosuje się także mikrodermabrazję oraz pilingi chemiczne ( tretinoina ).

Bardzo dobre efekty uzyskuje się również stosując zabiegi mezoterapii igłowej czyli rozstępy i skórę wokół nich ostrzykuje się preparatami stymulującymi fibroblasty do wytwarzania kolagenu.

W tych podatnych miejscach należy stosować środki przeciw rozstępom z towarzyszącym masażem np. szorstką rękawicą , ewentualnie naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą.

2. Owłosienie- pojawia się w okolicach brodawek sutkowych. U kobiet włosy występujące w nadmiernej ilości w okolicach, w których ich nie powinno mogą świadczyć o hirsutyzmie (konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki).

Wówczas stosuje się leczenie hormonalne, a także  laserowe usuwanie włosów.

3. Torbiele- powstają w wyniku rozdęcia przewodów mlekowych, spowodowanych zamknięciem ich światła i utrudnieniem odpływu wydzieliny. Mogą być pojedyncze i mnogie. Objawy to bóle piersi, zwłaszcza w II fazie cyklu i stwierdzane przez wymacanie drobne zgrubienia, bądź guzki o niewyraźnych granicach, występujących najczęściej w górnych zewnętrznych kwadrantach piersi.Leczenie polega na modyfikacji diety-ograniczenie spożycia tłuszczu, kofeiny pod postacią kawy i coca-coli, podawania witamin A,E,B-1,B-6, jak również podawaniu leków hormonalnych.

4. Przerost piersi- jest spowodowane nadmiarem skóry, tkanki podskórnej i gruczołu. Przerost najczęściej połączony jest z opadaniem piersi.

5. Niedorozwój lub zanik piersi- stan, kiedy objętość piersi jest za mała w stosunku do wielkości klatki piersiowej i w proporcji do całego ciała. Niedorozwój gruczołów piersiowych jest związane z niewykształceniem ich w okresie dojrzewania, zanik jest najczęściej wynikiem radykalnego odchudzania lub przebytej ciąży i karmienia.

6. Rak sutka- jest najczęstszym nowotwór złośliwy u kobiet. U kobiet poniżej 30 roku życia występuje rzadko, najczęściej dotyczy kobiet w wieku 40-60 lat. W 10 % przypadków towarzyszy mu ból piersi, zazwyczaj jednostronny nie związany z cyklem miesiączkowym, krwisty najczęściej jednostronny wyciek z brodawki sutkowej, w stadium zaawansowanym wyczuwalny guz słabo ruchomy o zatartych granicach. W grupie wysokiego ryzyka są kobiety, u których w najbliższej rodzinie występował rak piersi, są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i BRCA. Wykryty wcześnie daje duże szanse wyleczenia całkowitego. Dlatego ważna jest diagnostyka i regularne badania profilaktyczne, zanim dojdzie do wystąpienia objawów.

Przejdźmy do pielęgnacji:

  • profilaktyczne badania USG lub mammografia po 50 roku życia

  • pielęgnacja codzienna
 
Podstawowe zalecenia pielęgnacyjne: 
żelowa maska na biust
- dbanie o czystość, higienę; 
- samobadanie piersi;
- odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu,
 - regularna pielęgnacja;
- odpowiednio dobrany biustonosz;
- ochrona przeciwsłoneczna;
- ochrona przeciw rozstępom.

Delikatny masaż szczotką: Przed natryskiem delikatnie masować  piersi miękką szczotką do ciała albo sizalową rękawicą. Przesuwaj szczotkę od strony zewnętrznej ku środkowi i od dołu do góry. Nie masując przy tym sutków. Dzięki takiemu masażowi usunie się zrogowaciałe komórki i pobudza się krążenie krwi w skórze.

Peeling: Co cztery tygodnie można wzmocnić delikatny masaż szczotką peelingiem. W tym celu wymieszać filiżankę soli morskiej z odrobiną mleka i delikatnie wetrzeć tę pastę w biust i dekolt. Później spłukać peeling prysznicem.

Zimna woda: Po codziennym natrysku zrobić prysznicem masaż biustu, polewając go zimną wodą od dołu do góry i dookoła.

Kostki lodu: Od czasu do czasu masuj biust przez minutę kostkami lodu-to napina tkankę i poprawia ukrwienie.

Natrysk o zmiennej temperaturze: Natryski, na przemian gorące i zimne, zawsze zakończone zimnym prysznicem, mają zbawienny wpływ na zahamowanie rozpoczynającego się procesu wiotczenia tkanki.

Krem: Po natrysku delikatnie wklepać należy opuszkami palców w biust i dekolt emulsję pielęgnacyjną, mleczko do ciała albo olejek poprawiający funkcjonowanie skóry. Można również stosować tych samych preparatów co do twarzy bądź do reszty ciała, specjalnych kremów do pielęgnacji biustu. Krem nanosić zawsze od dołu do góry.

  • pielęgnacja gabinetowa
 
Ø Masaż
Może to być masaż limfatyczny piersi i klatki piersiowej wraz z węzłami chłonnymi. Może też być masaż klasyczny klatki piersiowej wraz z masażem biustu. Może to być masaż, jakiego nauczy nas masażysta by wykonywać go codziennie dla ujędrnienia piersi. Oto instrukcja : 
Regularny masaż piersi może je podnieść nawet o 2 cm. Wykonuj go specjalnie do tego celu stworzonymi kosmetykami, bo te przeznaczone do innych partii ciała zwykle działają też wyszczuplająco.
od sutków na zewnątrz rys. 1

Masaż rozpocznij od energicznego rozmasowania barków i ramion. Następnie zwiń dłoń w pięść i pomasuj wgłębienia pod obojczykami. Teraz weź małą porcję kosmetyku, rozetrzyj go w dłoniach i obejmij piersi od dołu. Kilkanaście razy przesuń ręce w kierunku sutków. Potem, przez minutę masuj otwartą dłonią okolice mostka lekko wzmacniając nacisk. Następnie masuj piersi delikatnie je uciskając i przesuwając skórę od sutków na zewnątrz rys. 1. Teraz obejmij piersi od dołu. Przez minutę podnoś i opuszczaj je szybkimi ruchami rys. 2.
Na zakończenie nakreśl na piersiach otwartą dłonią sto leżących ósemek. Zacznij od górnej części prawej piersi i kieruj się w stronę prawej pachy. Przejdź kolejno przez dół prawej piersi, górę lewej, potem przesuń rękę w kierunku lewej pachy i dołem lewej piersi wróć do piersi prawej.

od dołu piersi rys. 2

Ø Jonoforeza
Jonoforeza powoduje wprowadzenie substancji leczniczej (odżywczej) głęboko w tkanki. Do tego celu potrzebne jest użycie elektrod w kształcie kręgów. Czas trwania zabiegu wynosi 10 – 20 minut, a seria składa się minimum z 10 zabiegów. Masaż można wykonać po zabiegu jonoforezy.

Ø Modelaż
maska na biust gipsowa, parafinowa etc.
Modelaż to mineralna maska termiczna w postaci proszku. Przed użyciem należy ją zmieszać w odpowiednich proporcjach z wodą mineralną. Następnie na skórę piersi kładzie się grubą warstwę kremu z aktywnymi składnikami oraz gruby kompres z gazy zamoczonej w wodzie mineralnej.
Maska schnąc pobiera wodę z kompresu i oddaje ciepło, dzięki czemu wspomaga wchłanianie składników odżywczych. Spełnia rolę maski głęboko odżywczej i wygładzającej. Kuracja powinna składać się z 6 – 10 zabiegów.

Ø Zabiegi prądem o niskiej częstotliwości
Zabiegi prądem elektrycznym o niskiej częstotliwości mają na celu ćwiczenie włókien mięśniowych piersi i stymulację przemiany materii. W zależności od czasu trwania kuracji wskazane jest wykonanie 10 zabiegów.

Ø Naświetlania promieniami podczerwonymi
Naświetlania promieniami podczerwonymi mają wspomagać wchłanianie składników odżywczych np. po masażu lub podczas okładów.

Ø Naświetlania promieniami ultrafioletowymi
Naświetlanie promieniami ultrafioletowymi polega na krótkotrwałym naświetlaniu, działającym na skórę bodźcowo. Podczas zabiegu konieczna jest ochrona brodawki sutkowej. Przed wykonaniem zabiegów wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Ø Kryogenika
Kryogenika polega na reakcji pobudzania na zimno. Działa ona w sposób fizyczno – mechaniczny na tkanki skóry.




  • odpowiedni biustonosz - dopasuje nam braffiterka - udajmy sie do profesjonalnego salonu bielizny ( najlepiej markowy sklep producenta ) i pozwólmy sobie na przymierzenie większej ilości biustonoszy wg sugestii braffiterki

  • zapobieganie wadom postawy - prawidłowa postawa to dobrze wykształcone mięśnie przykręgosłupowe, siedzenie z pochylonymi plecami zasadniczo wpływa na kształt piersi, a dodatkowo spanie bez biustonosza ( elastyczny - sportowy unoszący i przytrzymujący piersi w czasie snu ) wpływa na obwiśnięcie biustu co w efekcie końcowym daje ogólnie przyjęte myslenie, że tylko młode piersi są ładne i estetycznie wyglądają.


 











Reasumując można dzięki stałej pielęgnacji domowej i w salonie zadbać o piersi tak by były jędrne i ładnie uniesione do późnego wieku. Utrzymanie kształtnego biustu zależy więc tylko od nas samych i od naszego nastawienia do pielęgnacji ciała.