Strony

czwartek, 15 maja 2014

Piersi - jak o nie dbać?

dobrze dobrana bielizna to połowa sukcesu

 

MASAŻ ujędrnia piersi !

Chyba się powtarzam :)  i nie wiem czy pisać o tym na blogu o masażu czy tutaj na blogu kosmetycznym, bo drogą do ujędrnienia piersi jest właśnie masaż. Nie ważne czy wykonamy go same, czy przy pomocy rąk partnera, czy też masażysty - trzeba wykonywać go systematycznie :D
Zacznijmy od podstaw:

 • budowa piersi
 
Sutek to parzysty narząd, o kształcie półkulistym lub stożkowatym. U kobiet rozwija się w okresie pokwitania.

Położone symetrycznie na przedniej ścianie klatki piersiowej.
Brodawka sutkowa znajduje się na środku okrągłego silniej zabarwionego pola, zwanego otoczką brodawki.
Na wierzchołku znajduje się 12-15 drobnych otworów(ujścia przewodów mlecznych).

budowa piersi
Wielkość piersi jest zmienna i zależy od ilości tkanki tłuszczowej budującej sutek.

W tkance tłuszczowej znajdują się płaty gruczołu sutkowego, które łączą się w 15-20 płatów.

W czasie ciąży płaty gruczołu rozrastają się i pod koniec ciąży dochodzi do laktacji.

 • fazy rozwoju
 
1.Okres dojrzewania płciowego, między 12-16 rokiem życia następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, gruczoły piersiowe rozrastają się.

2.Okres młodzieńczy, między 16-20 rokiem życia, trwa do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i ustalenia wzrostu, piersi uzyskują swój indywidualny kształt oraz wielkość, otoczki spłaszczają się, a brodawki uwypuklają.

3 Okres wieku dorosłego, między 20-40 rokiem życia, organizm osiąga najwyższą wydajność, gdy kobieta jest w ciąży gruczoły piersiowe powiększają się, następuje przebarwienie otoczek i brodawek, po ciąży i okresie karmienia w wyglądzie piersi mogą nastąpić zmiany w postaci zwiotczenia, niewielkiego opadnięcia piersi oraz pojawienia się rozstępów na skórze.

4. Okres wieku dojrzałego, między 40-55 rokiem życia, zwiększa się masa ciała, gruczoły piersiowe kończą funkcję gruczołów płciowych, zaczynają się zmiany wsteczne w gruczołach piersiowych, może to być maskowane poprzez zwiększone gromadzenie tłuszczu w obrębie piersi.

5.Okres starzenia, rozpoczyna się ok. 55 roku życia, następuje zwiotczenie i opuszczenie piersi, brodawki i otoczki tracą swoją ciemną barwę.

6. Okres zaawansowanej starości, rozpoczyna się ok. 80 roku życia, następuje wychudzenie ciała, zanikają różnice płciowe, piersi mogą wyglądać jak puste woreczki.

 • defekty
 
· Przerost w okresie dojrzewania

· Przerost ciążowy

· Opadanie

· Niedorozwój

·Zanik

·Krańcowe odstępstwa od wzorca (defekty wrodzone, odjęcie piersi)

 • trwałe zmiany
1. Rozstępy- to blizny, naskórek i skóra właściwa są cieńsze w tym miejscu, a włókna sprężyste zanikają. Jest to spowodowane gwałtownym rozciągnięciem skóry.
Można złagodzić rozstępy poprzez zastosowanie terapii laserem – uzyskujemy wygładzenie powierzchni rozstępów.

Dla przywrócenia koloru zdrowej skóry oraz wyrównania powierzchni rozstępów stosuje się także mikrodermabrazję oraz pilingi chemiczne ( tretinoina ).

Bardzo dobre efekty uzyskuje się również stosując zabiegi mezoterapii igłowej czyli rozstępy i skórę wokół nich ostrzykuje się preparatami stymulującymi fibroblasty do wytwarzania kolagenu.

W tych podatnych miejscach należy stosować środki przeciw rozstępom z towarzyszącym masażem np. szorstką rękawicą , ewentualnie naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą.

2.Owłosienie- pojawia się w okolicach brodawek sutkowych. U kobiet włosy występujące w nadmiernej ilości w okolicach, w których ich nie powinno mogą świadczyć o hirsutyzmie (konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki).

Wówczas stosuje się leczenie hormonalne, a także  laserowe usuwanie włosów.

3. Torbiele- powstają w wyniku rozdęcia przewodów mlekowych, spowodowanych zamknięciem ich światła i utrudnieniem odpływu wydzieliny. Mogą być pojedyncze i mnogie. Objawy to bóle piersi, zwłaszcza w II fazie cyklu i stwierdzane przez wymacanie drobne zgrubienia, bądź guzki o niewyraźnych granicach, występujących najczęściej w górnych zewnętrznych kwadrantach piersi.Leczenie polega na modyfikacji diety-ograniczenie spożycia tłuszczu, kofeiny pod postacią kawy i coca-coli, podawania witamin A,E,B-1,B-6, jak również podawaniu leków hormonalnych.

4.Przerost piersi- jest spowodowane nadmiarem skóry, tkanki podskórnej i gruczołu. Przerost najczęściej połączony jest z opadaniem piersi.

5.Niedorozwój lub zanik piersi- stan, kiedy objętość piersi jest za mała w stosunku do wielkości klatki piersiowej i w proporcji do całego ciała. Niedorozwój gruczołów piersiowych jest związane z niewykształceniem ich w okresie dojrzewania, zanik jest najczęściej wynikiem radykalnego odchudzania lub przebytej ciąży i karmienia.

6.Rak sutka- jest najczęstszym nowotwór złośliwy u kobiet. U kobiet poniżej 30 roku życia występuje rzadko, najczęściej dotyczy kobiet w wieku 40-60 lat. W 10 % przypadków towarzyszy mu ból piersi, zazwyczaj jednostronny nie związany z cyklem miesiączkowym, krwisty najczęściej jednostronny wyciek z brodawki sutkowej, w stadium zaawansowanym wyczuwalny guz słabo ruchomy o zatartych granicach. W grupie wysokiego ryzyka są kobiety, u których w najbliższej rodzinie występował rak piersi, są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i BRCA. Wykryty wcześnie daje duże szanse wyleczenia całkowitego. Dlatego ważna jest diagnostyka i regularne badania profilaktyczne, zanim dojdzie do wystąpienia objawów.

Przejdźmy do pielęgnacji:

 • profilaktyczne badania USG lub mammografia po 50 roku życia

 • pielęgnacja codzienna
 
Podstawowe zalecenia pielęgnacyjne: 
- dbanie o czystość, higienę; 
- samobadanie piersi;
- odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu,
 - regularna pielęgnacja;
- odpowiednio dobrany biustonosz;
- ochrona przeciwsłoneczna;
- ochrona przeciw rozstępom.

Delikatny masaż szczotką: Przed natryskiem delikatnie masować  piersi miękką szczotką do ciała albo sizalową rękawicą. Przesuwaj szczotkę od strony zewnętrznej ku środkowi i od dołu do góry. Nie masując przy tym sutków. Dzięki takiemu masażowi usunie się zrogowaciałe komórki i pobudza się krążenie krwi w skórze.

Peeling: Co cztery tygodnie można wzmocnić delikatny masaż szczotką peelingiem. W tym celu wymieszać filiżankę soli morskiej z odrobiną mleka i delikatnie wetrzeć tę pastę w biust i dekolt. Później spłukać peeling prysznicem.

Zimna woda: Po codziennym natrysku zrobić prysznicem masaż biustu, polewając go zimną wodą od dołu do góry i dookoła.

Kostki lodu: Od czasu do czasu masuj biust przez minutę kostkami lodu-to napina tkankę i poprawia ukrwienie.

Natrysk o zmiennej temperaturze: Natryski, na przemian gorące i zimne, zawsze zakończone zimnym prysznicem, mają zbawienny wpływ na zahamowanie rozpoczynającego się procesu wiotczenia tkanki.

Krem: Po natrysku delikatnie wklepać należy opuszkami palców w biust i dekolt emulsję pielęgnacyjną, mleczko do ciała albo olejek poprawiający funkcjonowanie skóry. Można również stosować tych samych preparatów co do twarzy bądź do reszty ciała, specjalnych kremów do pielęgnacji biustu. Krem nanosić zawsze od dołu do góry.

 • pielęgnacja gabinetowa
 
Ø Masaż
Może to być masaż limfatyczny piersi i klatki piersiowej wraz z węzłami chłonnymi. Może też być masaż klasyczny klatki piersiowej wraz z masażem biustu. Może to być masaż, jakiego nauczy nas masażysta by wykonywać go codziennie dla ujędrnienia piersi. Oto instrukcja : 
Regularny masaż piersi może je podnieść nawet o 2 cm. Wykonuj go specjalnie do tego celu stworzonymi kosmetykami, bo te przeznaczone do innych partii ciała zwykle działają też wyszczuplająco.
od sutków na zewnątrz rys. 1

Masaż rozpocznij od energicznego rozmasowania barków i ramion. Następnie zwiń dłoń w pięść i pomasuj wgłębienia pod obojczykami. Teraz weź małą porcję kosmetyku, rozetrzyj go w dłoniach i obejmij piersi od dołu. Kilkanaście razy przesuń ręce w kierunku sutków. Potem, przez minutę masuj otwartą dłonią okolice mostka lekko wzmacniając nacisk. Następnie masuj piersi delikatnie je uciskając i przesuwając skórę od sutków na zewnątrz rys. 1. Teraz obejmij piersi od dołu. Przez minutę podnoś i opuszczaj je szybkimi ruchami rys. 2.
Na zakończenie nakreśl na piersiach otwartą dłonią sto leżących ósemek. Zacznij od górnej części prawej piersi i kieruj się w stronę prawej pachy. Przejdź kolejno przez dół prawej piersi, górę lewej, potem przesuń rękę w kierunku lewej pachy i dołem lewej piersi wróć do piersi prawej.

od dołu piersi rys. 2

Ø Jonoforeza
Jonoforeza powoduje wprowadzenie substancji leczniczej (odżywczej) głęboko w tkanki. Do tego celu potrzebne jest użycie elektrod w kształcie kręgów. Czas trwania zabiegu wynosi 10 – 20 minut, a seria składa się minimum z 10 zabiegów. Masaż można wykonać po zabiegu jonoforezy.

Ø Modelaż
maska na biust gipsowa, parafinowa etc.
Modelaż to mineralna maska termiczna w postaci proszku. Przed użyciem należy ją zmieszać w odpowiednich proporcjach z wodą mineralną. Następnie na skórę piersi kładzie się grubą warstwę kremu z aktywnymi składnikami oraz gruby kompres z gazy zamoczonej w wodzie mineralnej.
Maska schnąc pobiera wodę z kompresu i oddaje ciepło, dzięki czemu wspomaga wchłanianie składników odżywczych. Spełnia rolę maski głęboko odżywczej i wygładzającej. Kuracja powinna składać się z 6 – 10 zabiegów.

żelowa maska na biust
Ø Zabiegi prądem o niskiej częstotliwości
Zabiegi prądem elektrycznym o niskiej częstotliwości mają na celu ćwiczenie włókien mięśniowych piersi i stymulację przemiany materii. W zależności od czasu trwania kuracji wskazane jest wykonanie 10 zabiegów.

Ø Naświetlania promieniami podczerwonymi
Naświetlania promieniami podczerwonymi mają wspomagać wchłanianie składników odżywczych np. po masażu lub podczas okładów.

Ø Naświetlania promieniami ultrafioletowymi
Naświetlanie promieniami ultrafioletowymi polega na krótkotrwałym naświetlaniu, działającym na skórę bodźcowo. Podczas zabiegu konieczna jest ochrona brodawki sutkowej. Przed wykonaniem zabiegów wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Ø Kryogenika
Kryogenika polega na reakcji pobudzania na zimno. Działa ona w sposób fizyczno – mechaniczny na tkanki skóry.

 • odpowiedni biustonosz - dopasuje nam braffiterka - udajmy sie do profesjonalnego salonu bielizny ( najlepiej markowy sklep producenta ) i pozwólmy sobie na przymierzenie większej ilości biustonoszy wg sugestii braffiterki

 • zapobieganie wadom postawy - prawidłowa postawa to dobrze wykształcone mięśnie przykręgosłupowe, siedzenie z pochylonymi plecami zasadniczo wpływa na kształt piersi, a dodatkowo spanie bez biustonosza ( elastyczny - sportowy unoszący i przytrzymujący piersi w czasie snu ) wpływa na obwiśnięcie biustu co w efekcie końcowym daje ogólnie przyjęte myslenie, że tylko młode piersi są ładne i estetycznie wyglądają.


  Reasumując można dzięki stałej pielęgnacji domowej i w salonie zadbać o piersi tak by były jędrne i ładnie uniesione do późnego wieku. Utrzymanie kształtnego biustu zależy więc tylko od nas samych i od naszego nastawienia do pielęgnacji ciała.

1 komentarz:

 1. http://zdrowepiersi.com.pl/
  Witam, moje piersi są bardzo problematyczne, ciągle występują w nich nowe zmiany i ciągłe wizyty kontrolne były troszkę uciążliwe do momentu aż mój ginekolog nie polecił mi rękawicy do samobadania piersi Breast Sense ( link podałam wyżej ) od tej pory sama moge się badać w domu wtedy kiedy tylko chcę :)
  Polecam i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń