Strony

wtorek, 20 maja 2014

Jak pozbyć się niechcianych włosków?


Ranking: najlepsza metoda depilacji – skuteczność i koszty!Ile kobiet, tyle zdań na temat sposobów walki z niechcianym owłosieniem. Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości i wybrać obiektywnie najbardziej skuteczną i najtańszą metodę, dokonałam małego zestawienia. Oto wyniki …


Golenie maszynką


Główną zaletą usuwania włosków przy pomocy maszynki jest łatwa dostępność. Zabieg możemy wykonać w domu przy stosunkowo niewielkich kosztach. Kiedy jednak policzymy, ile przez całe życie wydajemy na maszynki i pianki do golenia, kwota może doprowadzić nas do zawrotów głowy! Zdecydowaną wadą golenia, jest bardzo niska skuteczność i konieczność ciągłego powtarzania, które zabiera nam całą masę czasu.


 • skuteczność – bardzo niska, trzeba powtarzać co 2-3 dni lub nawet codziennie .
 • działania niepożądane – częste podrażnienia, wrastanie włosków i zapalenie mieszków, skóra nie jest gładka nawet bezpośrednio po zabiegu, wzmocniony odrost po kilku latach stosowania metody golenia.
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest w miarę komfortowy, ewentualne ryzyko zacięcia się i konieczność gimnastyki pod prysznicem .
 • koszt – tanie maszynki jednorazowe chociażby ze względów higienicznych należy wymieniać często, poza tym szybko się tępią…
 • czas – ogolenie łydek zazwyczaj zajmuje ok 5-10 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 5475 min, czyli 91 h i 15 min)Krem do depilacjiKremy do depilacji to już stosunkowo stary, ale mimo wszystko mało popularny wynalazek. Dlaczego? Depilacja kremem u większości osób nie daje zadowalających rezultatów, a przy tym jest mimo wszystko dość uciążliwa. Zdecydowanym plusem są koszty.
 • skuteczność – jeśli włoski reagują na krem to skuteczność jest porównywalna z woskiem, niestety większość osób ma zbyt grube włosy, żeby korzystać z tej metod,
 • działania niepożądane – możliwość podrażnień skóry, wrastanie włosków i zapalenie mieszków ,
 • odczucia podczas zabiegu – oprócz nieprzyjemnego zapachu zabieg przebiega komfortowo , zabieg można połączyć z goleniem maszynką przy zbyt silnym zaroście - lepsza metoda od golenia!
 • koszt – niski ,
 • czas – ok. 15 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 1950 min, czyli 32 h i 30 min)Depilacja woskiem


Zdecydowanie najpopularniejsza wśród „chwilowo” skutecznych metod walki z niechcianym owłosieniem. Chociaż wymaga regularnych wizyt u kosmetyczki, to pozwala nam zapomnieć o włoskach na ok. 2-3 tygodnie. Główną wadą woskowania są ogromne koszty i spory ból, który towarzyszy usuwaniu włosków. Kolejny problem  - zabieg jest niewskazany u osób ze skórą wrażliwą i naczynkową.

Wykonany prawidłowo znacznie zmniejsza odczucia bólu, a zastosowanie po depilacji metody osłabiającej porost włosów - EPILFREE - rozpuszczanie cebulek włosowych usuniętych włosków - znacząco zmniejsza częstotliwość potrzeby depilacji. Włosy rosną jaśniejsze i znacznie delikatniejsze.


 • skuteczność – bardzo duża, jeśli włoski są długie, zabieg powtarzamy co 2-3 tyg - zalecane wykonanie przez wprawną kosmetyczkę! Z EPILFREE sukcesywnie wydłuża się czas pomiędzy depilacjami;
 • działania niepożądane – podobnie jak w powyższych metodach, dodatkowo: w wyniku, podgrzania skóry i ciągnięcia jej podczas odrywania wosku możemy uszkodzić naczynka, skóra przez kilkanaście godzin boli i piecze, użycie preparatów łagodzących zmniejsza dyskomfort zaczerwienionej skóry, podrażnienia, wrastanie włosków, zastosowanie EPILFREE zapobiega wrastaniu włosków!
 • odczucia podczas zabiegu – ból, ból i jeszcze raz ból, jeśli nie wykonuje depilacji osoba mająca doświadczenie;
 • koszt – dosyć drogo, z EPILFREE jeszcze drożej
 • czas – ok. 30 min. (w skali 5 lat jest to w sumie: 3120 min, czyli 52 h)Depilacja laserem


Depilacja laserowa ( reklama mówi cytuję ) to jedna z dwóch naprawdę skutecznych metod trwałego usuwania włosków. Chociaż efekty są doskonałe, niesie ona za sobą sporo niedogodności, min. ryzyko podrażnień, długi czas wykonywania zabiegu no i przede wszystkim ogromne koszty, czyniące tą metodę praktycznie niedostępna dla większości kobiet.
 • skuteczność – bardzo wysoka, potrzebujemy 4-7 zabiegów + 2 podtrzymujące – w zależności od zastosowanego lasera,
 • działania niepożądane – często zdarzają się podrażnienia, oparzenia, przebarwienia a nawet blizny, osoby ze skłonnością do pękania naczynek nie powinny stosować tej metody,
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg często jest bardzo bolesny ,
 • koszt – w zależności od zastosowanego lasera zabieg kosztuje ok.  500 zł, czyli seria 6,5 (średnio) zabiegów + 2 podtrzymujące to koszt 4250 zł,
 • czas – strzelamy do każdego włosa osobno, dlatego czas jest dłuższy – ok. 1 godziny (w skali 5 lat jest to w sumie: 510 min, czyli 8 h i 30 min)
Czy to prawda to trzeba by zapytać anonimowo - tyle piszą w reklamach, ale wg moich doniesień efekty są słabe.


Depilacja IPL


Alternatywa ( znów cytuję reklamy )  dla depilacji laserowej. Znacznie tańsza, szybsza i bezpieczniejsza. Jedyna niedogodność to konieczność wykonania większej ilości zabiegów niż w przypadku lasera.
 • skuteczność – dla uzyskania trwałych efektów redukcji owłosienia zazwyczaj potrzeba 7-10 zabiegów + coroczne podtrzymujące (dla ułatwienia obliczeń przyjmijmy 8,5 zabiegu),
 • działania niepożądane – jeśli stosujemy się do zaleceń ta metoda nie generuje żadnych problemów,
 • odczucia podczas zabiegu – zabieg jest bezbolesny,
 • koszt – 8,5 zabiegu (jedna łydka z kolanem to 65 zł) + 4 podtrzymujące daje nam kwotę 1625 zł,
 • czas – ok. 30 min (w skali 5 lat jest to w sumie: 375 min, czyli 6 h i 15 min)
 Czy to prawda też o to trzeba by zapytać anonimowo - tyle piszą w reklamach, ale wg moich doniesień efekty są również beznadziejnie kiepskie.A TERAZ PODSUMOWANIE

Do usuwania zbędnych włosków próbowałaś już wszystkiego – maszynki, depilatora, wosku, kremu, ale żadna z tych metod cię nie przekonała? Spróbuj depilacji pastą cukrową, która znana jest również jako depilacja arabska. Dzięki niej skóra będzie gładka i bez podrażnień, a sam zabieg jest znacznie mniej bolesny niż np. popularne woskowanie. I, co najważniejsze, pastę cukrową możemy zrobić same z łatwo dostępnych składników.

Pasta cukrowa nie jest żadną nowinką kosmetyczną – kobiety depilują się nią od stuleci. Była bardzo popularna np. w starożytnym Egipcie. To prosta i skuteczna metoda, by pozbyć się niechcianego owłosienia. W krajach arabskich depilację pastą cukrową stosowano m.in. przed ceremonią zaślubin – panna młoda poddawała się całkowitej depilacji ciała w nocy poprzedzającej wstąpienie w związek małżeński. Był to symbol czystości i szacunku wobec męża. Dziś zabieg ten przeprowadzają kobiety na całym świecie.

przepis na pastę cukrową - składniki

 

 

 

Przepis na pastę cukrową jest banalnie prosty.

 

Należy przygotować:

1/4 szkl. wody,

1/4 szkl. soku z cytryny,

 1 szkl. cukru.

Zrób ją sama

Pastę cukrową można kupić albo zrobić samemu. Przepis jest bardzo prosty taki jak u góry lub –  2 szklanki cukru połączyć z połową szklanki wody i sokiem z połowy cytryny (można dodać też łyżkę miodu). Całość należy podgrzewać na wolnym ogniu, często mieszając, aż otrzymamy jednolitą masę (jest gotowa, jeśli na jej powierzchni pojawiają się bąbelki powietrza). Skarmelizowaną pastę trzeba zdjąć z ognia i przelać do miseczki. Odstawić do wystygnięcia.

Gotową pastę należy lekko podgrzać, aby zmiękła i dała się formować (np. gorącym powietrzem z suszarki do włosów). Uwaga – jeśli po wystudzeniu pasty okaże się, że jest zbyt twarda i niemożliwa do formowania, do masy można dodać odrobinę wody, raz jeszcze ją podgrzać, całość dokładnie wymieszać.

Podgrzaną pastę należy formować tak długo, aż będzie jasna, plastyczna i błyszcząca, łatwa do rozprowadzenia na skórze. Następnie robimy z niej kulkę, dociskamy do ciała i rozprowadzamy ją na obszarze przeznaczonym do depilacji – palcami albo szpatułką. Ważne: pastę rozprowadza się pod włos, a następnie zrywa w przeciwnym kierunku, z włosem (odwrotnie niż w przypadku woskowania). Do rozprowadzonej pasty można też przykleić pasek bawełniany, fizelinowy lub papier pergaminowy i oderwać go razem z włosami. Resztek pasty po skończonej depilacji pozbędziemy się ciepłą wodą. Pastę po podgrzaniu można przecedzić przez sitko i ponownie używać bo włoski po depilacji pozostaną na sitku.

Najtańszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się niechcianych włosków jest depilacja pastą cukrową - można ją stosować nawet przy wenektazjach ( naczynka na nogach i drobne żyłki ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz