Strony

sobota, 27 września 2014

Rodzaj cery. Jaką masz cerę?

Zacznijmy od pytań jakie zada każda kosmetyczka by ustalić jaki jest rodzaj cery.


Jak reaguje skóra twarzy na wodę i mycie?

 

Jak reaguje na kosmetyki?

 

Jak reaguje na zmiany temperatur?

 

Po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania należy określić palpacyjnie - dotykiem - lub kutometrem jakość-elastyczność skóry.

Czy jest cienka, gruba, wiotka?

 

Optycznie oceniamy wielkość i wypełnienie porów.

tewametr

Czy są otwarte, rozszerzone, zamknięte, wypełnione czy puste?

 

Sprawdzamy nawilżenie i natłuszczenie skóry korneometrem, sebumetrem, tewametrem. Wizualnie.

Czy jest tłusta i świecąca, czy sucha - łuszcząca się, czy normalna bez świecenia i łuszczenia się?

 

 

 

świecenie zmian trądzikowych w lampie Wooda
Kosmetyczka może sprawdzić również pehametrem odczyn skóry, a profilometrem głębokość zmarszczek. Ma do dyspozycji lampę lupę, lampę Wooda, które ułatwiają jej podjęcie decyzji z jaką cerą ma do czynienia.Ale każdy z nas nie ma takiego sprzętu i chce sam bez pójścia do salonu kosmetycznego odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czy jest taka mozliwość? Otóż jest, ale wymaga wnikliwej obserwacji by dokładnie wiedzieć co się tak rzeczywiście z naszą skórą dzieje. Jeśli posiądziemy taką wiedzę to odpowiemy sobie sami jaki mamy rodzaj cery wiedząc, że:

Skóra normalna utrzymuje sie tylko w wieku dziecięcym. Gdy dorastamy - dojrzewamy nasza skóra pod wpływem zmian hormonalnych reaguje, wysuszeniem - rzadko lub zwiększeniem produkcji sebum. Zmienia się w cerę suchą, mieszaną lub tłustą.

No i dalsze typy cery to już nie jest takie proste do wytłumaczenia, gdyż te cery mają swoje zróżnicowane postacie związane ze swoistymi problemami do jakich są predysponowane i na jakie je narażamy nie stosując odpowiedniej pielęgnacji. Czyli reasumując mamy cery z problemami. Najczęściej do salonu kosmetycznego trafiają osoby mające:
  • cerę suchą łuszczącą się ( cienka, jasna, słabe wydzielanie sebum,  duża ucieczka wody przez naskórek, zaburzone złuszczanie, naskórek cienki i blady ) - najczęstsza przyczyna to opalanie, wiatr, słona woda, zła pielęgnacja; rada - podnieść nawilżenie
  • cerę mieszaną ( strefa T tzn. czoło nos i broda wydzielają zbyt wiele sebum, reszta tj. policzki, skronie są normalne lub suche) - przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja sprzyjająca pojawianiu się wyprysków, ciemnych zaskórników, plam; rada - stosować inne kosmetyki na strefę T, a inne na resztę twarzy
  • cerę łojotokową ( żółta, gruba, błyszcząca, cała twarz, dekolt, plecy miedzy łopatkami wydzielają duże ilości sebum - pojawia się trądzik pospolity ) - przyczyny to zaburzenia hormonalne, genetyka, niewłaściwa pielęgnacja, dieta bogata w przyprawy i tłuszcze; rada - robić peelingi, przesuszać skórę i dążyć do normalizacji pracy sebum
  • cerę dojrzałą ze zmarszczkami ( chropowata, szorstka, zaburzenie złuszczania naskórka, słabe nawilżenie, rozszerzone pory, głębokie zmarszczki i bruzdy ) - przyczyny to palenie papierosów i inne używki, zbyt mała ilość spożywania wody, niewłaściwa pielęgnacja, zmiany hormonalne, leczenie hormonalne, wiek; rada - aż do unormowania należy intensywne złuszczać,inne kremy na dzień, a inne na noc, kremy pod oczy, serum pod krem, maski odżywcze algowe i wszystko stosownie do wieku +10
  • cerę wrażliwą ( reagującą czerwonym odczynem na kontakt z wodą i mydłem, rumieniącą się w pomieszczeniach ogrzewanych, wrażliwą na ogólnie dostępne kosmetyki ) - przyczyny prawdopodobnie wywołane już w dzieciństwie stosowaniem zbyt dużej ilości kosmetyków dla niemowląt na co skóra reaguje zbytnią wrażliwością na wszelkie produkty; rada - kosmetyki apteczne z linii -MED, PHARM-, -MEDIC;
Mamy jeszcze cery atopowe, atroficzne, naczyniowe, ale zostawmy je dermatologom oraz wszystkie opisane cery przesuszone. Czyli nawet skóra łojotokowa może być skórą przesuszoną.

Na ratunek wszystkim problemom!

Czy jest zatem możliwość poratowania siebie jeśli nie stać nas na salon kosmetyczny, a już mniej więcej dowiedzieliśmy się jaki mamy problem? Chyba jest, ale jest to doraźna metoda i skutkuje u młodych zdrowych ludzi, jeśli pojawi się problem ze skórą twarzy to należy również zadbać o cały organizm, a nie zaprzestać na położeniu maseczki za 5zł z sieciowej drogerii. Zmienić nawyki żywieniowe, włączyć do swojego grafiku zajęć więcej ruchu na świeżym powietrzu. Zadbać o odpowiednią linię kosmetyków i postawić na odpowiednia higienę całego ciała ze zwiększeniem nacisku na higienę twarzy, szyi i dekoltu ( dołożyłabym ramiona bo one tak często eksponowane w dekoltach mają przecież znaczenie równe reszcie ). Jeśli mamy problem to nawet wykonanie samemu wszystkich etapów zabiegu kosmetycznego dostępnymi kosmetykami w drogerii niczego nie zmieni - tak jak wspomniałam efekt będzie doraźny i nie usunie powodów z jakich się pojawił.
Sprzęt kosmetyczny w wyspecjalizowanym salonie kosmetycznym służy do głębszego przeanalizowania problemu oraz zastosowaniu kolejnych urządzeń dla poprawy stanu cery, a w serii zabiegów i przy współpracy oczywiście naszej polegającej na zastosowaniu się do porad kosmetyczki przyniesie niewątpliwy sukces. Profesjonalne kosmetyki służące do ułatwienia penetracji naskórka oraz nośniki substancji aktywnych jakie są w nich zastosowane technologicznie w trakcie produkcji tylko w fachowych rękach nadal pozostają skutecznymi środkami pielęgnacji. Nawet zakupienie takiego profesjonalnego sprzętu i kosmetyków nie da efektu jaki odniesie profesjonalna kosmetyczka przeszkolona do wykonywania danego zabiegu na danych kosmetykach ( sposób nakładania, czas trwania zabiegu, kolejność nakładania, sterylność, temperatura etc. etc. etc. ).

Zastosowałyście już wszystkie dostępne metody kosmetyczne? 

 

 

Jeśli nie możecie poradzić sobie z problemem to udajcie się do salonu kosmetycznego lub dermatologa. Czy pójdziecie najpierw do kosmetyczki, czy najpierw do dermatologa to na jedno wyjdzie. Wszystko zależy od waszego nastawienia. Od dermatologa dostaniecie leki, które należy bezwzględnie zastosować i systematycznie dbać o higienę skóry ( dotyczy trądziku pospolitego, różowatego, naczynek, łojotoku ).  Bez względu czy macie naczynka, trądzik, plamy bielacze lub melaninowe, blizny potrądzikowe, atrofię, atopię etc. i tak kolejny etap to salon kosmetyczny. Seria zabiegów pomoże uporać się z problemem, a po kuracji wyjdziecie mądrzejsze o wiedzę  Jaką macie cerę, jak o nią dbać i kiedy reagować na pojawiający się problem.

Czyli reasumując najtaniej jest po prostu pójść do kosmetyczki jak nie mamy problemów i zdiagnozować skórę - od razu będzie nam łatwiej zauważyć zmiany, jeśli zacznie się z naszą skórą coś dziać. Nie korzystajcie z darmowych porad firmowych, jakie często fundują producenci kosmetyków w marketach - nie są one wyrocznią, a często sprowadzają do mnie klientki po zastosowaniu błędnie poleconej linii kosmetycznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz