Strony

sobota, 16 sierpnia 2014

Głębokie peelingi chemiczne.

Proliferacja - tworzenie się komórek naskórka, różnicowanie, obumieranie i złuszczanie warstw naskórka proces trwa około 28 dni.
Peelingi różnią się głębokościa wnikania w naskórek:

Powierzchniowe.

Peelingi AHA, BHA, TCA, Enzymatyczny ( papaina, bromelaina ), Tretinoina, Rezorcyna

Zastosowanie tych peelingów powoduje poprawę wyglądu i daje efekt nawilżenia. W serii 5-6 zabiegów powodują one oprócz złuszczenia martwych komórek naskórka przyrost warstwy żywej naskórka, wyrównanie kolorytu, spłycenie blizn potrądzikowych etc. Peelingi te nie eliminują po zabiegu z normalnego życia. Naskórek złuszcza się delikatnie i wolno. Po zabiegu koniecznie 2-3 dni należy używać filtrów UVA i UVB , ale zabieg można przeprowadzać nawet latem - więcej tutaj.
Przed i po serii zabiegów.

Średnio głębokie.

Yellow peel, Peelingi ziołowe (polski, azjatycki ), Kwas azelainowy, TCA 35%, AHA 50-70%
Duży efekt po zabiegu. Złuszczenie naskórka odbywa się płatkami. Poprawa wyglądu po 5 dniach od zabiegu. Seria 2-3 zabiegów daje doskonałe efekty odmłodzenia: wyrównanie bruzd, usunięcie zmarszczek, ujędrnienie skóry właściwej, zamknięcie rozszerzonych porów, spłycenie blizn potrądzikowych etc. Zabieg eliminuje z życia na 2-3 dni. Konieczne stosowanie preparatów zabezpieczających po zabiegu 5-10 dni.

Głębokie.

Fenol i TCA 50%
Zabieg odmładzający. Spłyca bruzdy. Usuwa całkowicie zmarszczki. Złuszczenie dużej ilości warstw naskórka. Eliminuje z życia na 7-10 dni. Bezwzględne stosowanie specjalistycznych kosmetyków po zabiegu minimum 15 dni. Jest to jednorazowy zabieg z dużym zagrożeniem powikłań typu opryszczka, plamy, blizny powstałe  w trakcie gojenia się skóry.

Dermatolodzy zdecydowanie odradzają wykonywanie latem eksfoliacji skóry kwasem glikolowym, pirogronowym, retinolem i cosmelanem. Zabiegi te odsłaniają głębsze warstwy naskórka, które przez pewien czas po zabiegu nie są w stanie bronić się przed intensywnym słońcem.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/news-glebokie-peelingi-moga-prowadzic-do-powstawania-przebarwien,nId,1480156#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxZłuszczanie powierzchowne w obrębie naskórka usuwa warstwę rogową, złuszcza naskórek. Przy niskich stężeniach dochodzi do rozpadu mostka dwusiarczkowego natomiast przy wysokich stężeniach zachodzi koagulacja i denaturacja protein. Podczas peelingu powierzchownego dochodzi do złuszczenia korneocytów, wzrostu przepuszczalności warstwy rogowej oraz stymulacji podziałów komórkowych w warstwie podstawnej. Złuszczanie jest zazwyczaj niewidoczne a okres odnowy wynosi od 5 do 10 dni.
Złuszczanie powierzchowne można przeprowadzić z użyciem peelingu:
• 10-30% kwas salicylowy (BHA)
• 10-35 TCA
• alfa-hydroksykwasy (AHA): migdałowy, glikolowy, mlekowy, pirogronowy, maleinowy, cytrynowy
• Rezorcyna
• Tretinoina (retinoidy)
Złuszczanie średnio-głębokie zachodzi do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz procesów zachodzących w złuszczaniu powierzchownym dodatkowo przyśpiesza regenerację oraz pobudza fibroblasty. Okres odnowy w przypadku tego typu peelingów wynosi 10 dni. Można je przeprowadzić za pomocą peelingów:
• Yellow Peel
• Perfarma Pyruvic Peeling
• TCA 35%, AHA 50-70%
• Lightenning Peel
Złuszczanie głębokie sięga aż warstwy siateczkowatej skóry oraz wymaga warunków sali operacyjnej. Daje efekt przeciwzmarszczkowy oraz pobudza fibroblasty. Regeneracja kliniczna wynosi 6 dni natomiast cała odnowa ok. 15 dni. Stosuje się tu peeling zawierający 50% TCA i fenol.
Wśród peelingów wyróżnia się:
• Kwasy AHA- glikolowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy, cytrynowy, jabłkowy
• Kwasy BHA- kwas salicylowy- wyciąg z kory wierzby
• Kwas azelainowy- ziarna zbóż
• Kwas trójchlorooctowy- TCA
• Fenol
• Tretinoina
• Rezorcyna
• Peelingi enzymatyczne- papaina, bromelina (ananas, papaja)
• Peelingi ziołowe- firmowe mieszanki ziół (peeling azjatycki, Green peel,
peeling dr Schrammek)
Wskazaniem do peelingu chemicznego jest fotostarzenie się skóry, rogowacenie słoneczne, powierzchowne blizny, trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy oraz hiperpigmentacje.
Zabiegi eksfoliacji powinny być przeprowadzane przez osoby uprawnione do ich wykonywania. Różnorodność preparatów i sposobów ich aplikacji wymaga odpowiedniego przeszkolenia i uzyskania dyplomu. Metoda najczęściej jest autoryzowana np. polski peeling ziołowy mgr Jadwigi Użyczyn Marszewskiej. Zasadniczo wszystkie w trakcie zabiegu są nieprzyjemne, gdyż występuje szczypanie, pieczenie, mocne zaczerwienienie naskórka. Po zabiegu dla wzmocnienia efektu działania nie myje się skóry wodą co daje kolejny dyskomfort suchości, napięcia skóry, a nawet podwyższoną temperaturę całego ciała. Im mocniejszy peeling tym cierpienia większe i dłuższa jest eliminacja z normalnego funkcjonowania ( skóra czerwona - rumień, łuszczenie płatowe, błyszczenie się nowego naskórka, drażliwość skóry ). 
Przejdź przez to :)

Efekty są jednak mocno zadowalające i warto się zdecydować. Doradzam rozpoczęcie przygody z peelingami chemicznymi od delikatnych stężeń kwasów AHA, poprzez obniżenie pH i podwyższenie stężenia dla odważniejszych osób. Pośrednią form jest peeling ziołowy, który nie jest ani zbyt inwazyjny i bolesny, a daje obiecane przez producenta efekty w krótkim czasie po nawet jednorazowym zastosowaniu. Polecam również retinoidy w niskich stężeniach, kwas azelainowy i rezorcynę. Głebokie peelingi pozostawiam dla osób bez wyjścia - decyzja jest ryzykowna, ale jeśli stosowano inne peelingi we wcześniejszych próbach i dłuższym odstępie czasu bez powikłań to być może uda się zregenerować skórę peelingiem głębokim bez ryzyka powikłań.
Lato nie jest dobrym momentem na wykonywanie głębokich peelingów i zabiegów z wykorzystaniem lasera. Skóra po zabiegach tych jest bardziej niż w innych porach roku narażona na oparzenia słoneczne i przebarwienia. Podrażnionej skóry nie ochroni przed słońcem nawet bardzo wysoki filtr.

Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uroda/news-glebokie-peelingi-moga-prowadzic-do-powstawania-przebarwien,nId,1480156#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz