Strony

środa, 16 lipca 2014

Trądzik.....czy wiemy o nim wszystko?

Popularny trądzik pospolity - wiemy wszyscy kogo najdotkliwiej dotyka: młodzież, ale czy to jedyna postać trądziku? Trądzik ma wiele oblicz i ktoś kto miał lub ma z nim do czynienia wie jak uciążliwe jest to schorzenie. Podłoże trądziku tego pospolitego to zaburzenia hormonalne i wzmożone wydzielanie sebum - tzw. łojotok - dotyczy wieku dojrzewania. Trądzik jednak ma wiele postaci i jako kosmetyczka spotykam się najczęściej z kłopotliwą postacią trądziku różowatego.

proces zaczopowania gruczołu i powstania stanu zapalnego

Czy te trądziki mają coś wspólnego?

Czy trądzik różowaty i pospolity to jakaś forma przejściowa - co to jest?


Nie będę pisać o postaciach tych schorzeń, podłożu i kłopotach jakie wywołują. Napiszę kilka dobrych rad.


Rady przy trądziku jakikolwiek on jest!


Obowiązkowo wymaga wizyty u dermatologa, który powinien zdiagnozować na jaki trądzik pacjent choruje, przepisać leki i podać wszystkie możliwe sposoby walki ze schorzeniem. Czy to jest trądzik młodzieńczy, nabyty, różowaty, pospolity, czy skupiony to wymaga ścisłego leczenia. Zarzućmy metodę " samo przejdzie" !!!! Nie przejdzie i jeśli nawet wyda nam się, że się zmniejsza to pozostawi blizny, plamy i często nawróci przy zaniedbaniu higieny, spadku odporności czy w innych sprzyjających mu warunkach.
Obowiązkowo wymaga wizyty u kosmetyczki. Samemu nie jesteśmy w stanie sobie pomóc. Kosmetyczka pokaże jak dbać o skórę , jakich unikać sytuacji by nie prowokować wyprysków do pojawiania się. W każdej postaci trądziku konieczne są zabiegi kosmetyczne poprawiające zdecydowanie krążenie w naskórku, wzmacniające naczynia, regulujące pracę gruczołów łojowych.
Postać trądziku wywołanego przez bakterie typu piodermii
Obowiązkowo trzeba zakupić odpowiednie kosmetyki dla danego typu trądziku. Innych wymaga różowaty, a innych młodzieńczy i nie są to fanaberie, ani kosmetyczek, ani też przemysłu kosmetycznego....
Zmiana: dieta, ruch na świeżym powietrzu i podwyższona higiena całego ciała to uwarunkowania jakie należy stworzyć by kuracja przebiegała prawidłowo.

Kilka słów o trądziku różowatym. Jest cichym schorzeniem zauważalnym najczęściej przez dbające o siebie kobiety - dotyczy jednakże w większej mierze mężczyzn. Rozpoczyna go tzw. efekt motyla - zaczerwienienia pojawiają się na czole, nosie, brodzie i policzkach  ( głowa motyla, tułów i skrzydła). Zasadniczą różnicą jest brak ciemnych zaskórników jak w trądziku pospolitym, a zamknięte białe grudki i krostki. Leczenie koniecznie, stosowanie kosmetyków bezwzględnie do cery wrażliwej i naczynkowej.
Fazy trądziku różowatego ulegają przekształceniu z wiekiem i mogą trwać latami doprowadzając do głębokich zmian skórnych wymagających operacji. Jak wspomniałam na wstepie schorzenie jest bardzo częste i charakterystyczne dla zmiennej strefy klimatycznej w jakiej zamieszkujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz