Mocne rozświetlanie cery coraz bardziej zyskuje na popularności. Ostatnio coraz głośniej jest o nowym trendzie – „chromingu”, który ma zapewniać efekt wyjątkowo świetlistej, wręcz mokrej cery. Jak uzyskać taki efekt?
Strobing - krok po kroku
Konturowanie powoli odchodzi do lamusa! A przynajmniej na chwilę ustępuje miejsca nowemu, gorącemu trendowi, który pokochał internet! Instagram oszalał na punkcie nowej odsłony konturowania - #strobing to niezwykle popularny hashtag w ostatnim czasie. Sprawdź, na czym polega strobing!
Twarz pokryta matującym pudrem
Twarz wykonturowana
Klasyczne konturowanie kontra strobing
Matowa twarz kontra konturowanie kontra strobing
Kosmetyki użyte do strobingu:
- rozświetlacz Dr Irena Eris Provoke Rosy Eyeshadow – Champagne Rose
- pędzel ZOEVA – 109 Luxe Face Paint
- pędzel Makeup Addiction Cosmetics – Precision Shader
Na czym polega chroming?
Szminka, cień czy puder rozświetlający – czym najlepiej rozświetlać cerę?
Baking to technika w makijażu, która znana jest od dawna, ale dopiero niedawno stała się masowym trendem. Jest szczególnie ceniona przez wizażystów, gdyż zapewnia podkreślenie konturowania, trwałość oraz fotogeniczność makijażu. Dziś wyjaśniam, na czym dokładnie polega ta metoda.
Baking – nowy trend w makijażu
Co ciekawe baking, jak wiele innych trendów został zapoczątkowany przez środowisko drag queens. Później do wzrostu popularności techniki przyczyniła się Kim Kardashian i jej makijażysta Mario Dedivanovic. Obecnie baking jest techniką stosowaną przez wielu profesjonalnych wizażystów, coraz częściej możemy także zobaczyć wykonywanie bakingu krok po kroku przez dziewczyny z internetowej społeczności związanej z makijażem.
Na czym polega baking w makijażu?
Metoda w dużym skrócie opiera się na rozświetleniu pożądanych partii twarzy za pomocą grubej warstwy transparentnego pudru. Zapewnia to wyraźne podkreślenie wcześniej wykonanego konturowania, przedłuża trwałość makijażu, zapobiega szybkiemu świeceniu się cery, a ponadto sprawia, że makijaż wygląda idealnie na zdjęciach i to właśnie do fotografowania baking stosowany jest najczęściej. Na żywo gruba warstwa pudru może wyglądać nienaturalnie. Baking odradzany jest ponadto posiadaczkom suchej cery, gdyż nadmierna ilość pudru może tylko podkreślić jej suchość.
Jak wykonać baking?
Baking należy wykonywać po uprzednim nałożeniu podkładu oraz wykonaniu konturowania. Celem bakingu jest spotęgowanie efektu rozświetlenia – grubą warstwę pudru sypkiego należy więc nałożyć na obszar pod oczami, żuchwę (pod linią konturowania), brodę oraz odrobinę na szczyt nosa. Pozostawiamy puder w takim stanie na kilka minut – w tym czasie możemy wykonać makijaż oczy bez obaw o osypywanie ceni (pozbędziemy się ich razem z warstwą pudru pod oczami). Po kilku minutach, kiedy wystarczająca ilość pudru wtopi się w cerę pozostałości należy zmieść dużym, puchatym pędzlem.
Kosmetyki niezbędne do wykonywania bakingu
Baking będzie wyglądał efektownie tylko wtedy jeśli do jego wykonania użyjemy dobrej jakości pudru sypkiego. Musi być on bardzo drobno zmielony i transparenty. Do najbardziej polecanych pudrów tego rodzaju należą Translucent Loose Setting Powder Laura Mercier oraz jego tańszy odpowiednik czyli puder od RCMA. Z łatwiej dostępnych produktów warto wspomnieć o pudrze sypkim z Bourjois, pudrach Paese czy pudrze od Wibo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.