Fitosfigozyna w skórze ludzkiej pełni szereg funkcji. Związek ten działa reguluje pewne procesy biochemiczne oraz ma wpływ na rozwój mikroorganizmów na powierzchni skóry.
Fitosfingozyna – ligand receptorów PPAR
Receptory PPAR (Peroxisome Proliferator-Activated Receptors) – receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów – to rodzina receptorów wewnątrzkomórkowych PPARα, PPARδ/ß, PPARγ. Naturalnymi ligandami tych receptorów są kwasy tłuszczowe. Receptory te uczestniczą w katabolizmie kwasów tłuszczowych, różnicowaniu komórek naskórka i redukcji stanów zapalnych. Receptory PPAR redukują proliferację melanocytów i zmniejszają poziom tyrozynazy. Regulację różnicowania komórek naskórka przypisuje się podtypowi PPARδ/ß. Procesy zapalne reguluje PPARα i częściowo PPARγ. Proliferacja melanocytów kontrolowana jest głównie przez podtyp PPARγ. Na funkcjonowanie fibroblastów i sebocytów ma wpływ podtyp PPARα Fitosfingozyna wiąże się z wszystkimi podtypami receptorów PPAR występującymi w skórze ludzkiej, co skutkuje redukcją oznak starzenia. Hamowanie wydzielania sebum poprzez aktywację receptorów PPARα fitosfingozyną jest pomocne w leczeniu trądziku pospolitego.
Fitosfingozyna i różnicowanie komórek naskórka
Fitosfigozyna uczestniczy w procesie różnicowania komórek naskórka. Proces ten jest upośledzony w starej i suchej skórze.
Keratynocyty warstwy ziarnistej biorą udział w syntezie pięciu białek: profilagryny, lorykryny, SPR (Small Proline-Rich proteins), kornifiny, inwolukryny. Profilagryna przekształca się w filagrynę, która wiąże filamenty cytokeratynowe w gęstą masę rogową wewnątrz komórki. Inwolukryna, SPR i lorykryna są wydzielane na zewnątrz komórki, gdzie przy pomocy transglutaminazy-1 tworzą się wiązania poprzeczne między tymi białkami. Powstaje rogowa otoczka komórki zastępująca jej błonę. Z badań nad wpływem fitosfingozyny na proces różnicowania komórek naskórka wynika, że składnik ten 7-krotnie zwiększa ekspresję inwolukryny, 150-krotnie ekspresję lorykryny, 32-krotnie zwiększa ekspresję transglutaminazy-1 i 37-krotnie zwiększa ekspresję filagryny.
Fitosfingozyna – czynnik przeciwzapalny
Jak już uprzednio wspomniano, poprzez działanie fitosfingozyny na receptory PPARα i PPARγ redukuje się reakcje zapalne. Fitosfingozyna hamuje objawy zapalne na czynniki drażniące, uwalniające prostaglandynę E2 i IL-1α. Dodatkowo fitosfingozyna hamuje aktywności kinazy białkowej C (Protein Kinase C – PKC), enzymu uczestniczącego w przekaźnictwie sygnałowym stanu zapalnego.
Fitosfingozyna blokuje objawy zapalne po kontakcie z dodecylosiarczanem sodowym (Sodium Dodecyl Sulphate – SDS). Fitosfingozyna blokuje swędzenie i przepuszczalność naczyń krwionośnych wywołane podaniem histaminy.
Fitosfingozyna – czynnik przeciwbakteryjny
Zasady sfingoidowe, w tym fitosfingozyna efektywnie hamują wzrost bakterii i drożdżaków w stężeniu 0,1%. Drobnoustroje hamowane przez fitosfingozynę to: Staphylococcus aureus, Micrococcus luteus, Propionibacterium acnes, Brevibacterium epidermidis, Candida albicans i Malassezia furfur. W wielu badaniach udowodniono, że zarówno bakterie Gram-ujemne, Gram-dodatnie, drożdże i pleśnie są wrażliwe nawet na niewielkie stężenia fitosfingozyny.
Fitosfingozyna w walce z trądzikiem
lekki krem dla skóry wrażliwej - łagodzi zaczerwienienia |
Czynniki uczestniczące w powstawaniu trądziku pospolitego to nadmierna produkcja sebum, nadmierna kolonizacja bakterii w gruczołach łojowych, hiperproliferacja naskórkowa i stany zapalne. Fitosfingozyna bierze udział w hamowaniu wszystkich tych objawów występujących w trądziku pospolitym. Z uwagi na silne działanie przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i na działanie na przepuszczalność naczyń krwionośnych fitosfingozyna dobrze sprawdza się w łagodzeniu przebiegu trądziku różowatego.
Zapraszam na zabiegi do Centrum Regeneracji Ciała :
- liftingujące
- przeciwtrądzikowe
- oczyszczające
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.