Strony

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Flawonoidy w kosmeceutykach.


Mimo biotechnologicznego postępu wszystko, co dobre i zdrowe dla ludzkiego organizmu, związane jest z jego naturalnym środowiskiem. Do pewnego momentu wiedza i nauka poszukiwały syntetycznych alternatyw jako sposobu na piękno i doskonałą kondycję skóry, nastąpił jednak uzasadniony wynikami badań powrót do natury.
lipa
 Do substancji absolutnie naturalnych, czerpanych z roślin oraz odgrywających istotną rolę w szeroko pojmowanej pielęgnacji ludzkiej skóry odgrywają flawonoidy. To one nadają liściom i kwiatom roślin charakterystyczne intensywne zabarwienie, chroniąc je jednocześnie przed intensywnością promieniowania słonecznego, oraz atakiem owadów i szkodliwych mikroorganizmów. W organizmie człowieka, wykorzystuje się głównie działanie antyrodnikowe flawonoidów, ale nie tylko. Flawonoidy wykazują także właściwości związane z korzystnym oddziaływaniem na naczynia krwionośne, a konkretnie – przeciwobrzękowe, rozkurczowe oraz przeciwbólowe, ponadto hamują niekorzystne działania niektórych enzymów. Flawonoidy w znaczy sposób ograniczają postęp procesów starzenia się skóry, co daje im ważne i stabilne miejsce w farmakologii i kosmetologii.
Właściwości flawonoidów:

Flawonoidy w bardzo ogólnym ujęciu działają na skórę zewnętrznie przeciwdziałając wolnym rodnikom w jej warstwie rogowej oraz w naskórku poprzez zmniejszenie aktywności enzymatycznej, a także wewnętrznie – w skórze właściwej - tam z kolei wpływają na rozszerzalność naczyń krwionośnych oraz stymulują mikrokrążenie skórne. Możliwości te wynikają z określonych właściwości, charakterystycznych dla flawonoidów.

zielona herbata

 • Właściwości antyoksydacyjne - przeciwrodnikowa aktywność flawonoidów jest działaniem wieloetapowym i bardzo złożonym pod względem biochemicznym. Właściwości flawonoidów pozwalają im neutralizować rodniki różnego typu. Dzięki temu są wykorzystywane jako czynnik chroniący witaminę C, co ma kolosalne znaczenie w kosmetyce. Witamina ta bierze udział w syntezie kolagenu, jej obecność w preparatach pielęgnujących dojrzałą cerę jest więc silnie zasadna;
 • Wpływ flawonoidów na aktywność enzymatyczną - również w tym przypadku rola flawonoidów oscyluje wokół zabiegów odmładzających i ochronnych. Spowalniają one procesy kolagenozy i hialuronizady. Kolagenoza powoduje rozkład kolagenu, z kolei hialuronizada – kwasu hialuronowego. Oba te procesy są powodem naocznych zmian zachodzących wskutek starzenia się skóry. Kolagen odpowiada za gęstość skóry, kwas hialuronowy - za jej poziom nawilżenia. Zadaniem flawonoidów jest spowolnienie destrukcyjnego działania enzymów;
 • Pozytywny wpływ na mikrokrążenie skórne - flawonoidy w kontekście wzmocnienia naczyń krwionośnych wykorzystują właściwości hamujące utlenianie adrenaliny.  Adrenalina powoduje skurcze naczyń krwionośnych, których długość zależy od jej stężenia. Gdy jest zbyt niskie, skurcze stają się krótkie, a to z kolei osłabia naczynka powodując w konsekwencji ich pękanie;
  miłorząb japoński
 • Aktywność przeciwzapalna - wolne rodniki są nie tylko przyczyną zmian zachodzących w skórze związanych ze zjawiskiem jej starzenia, czy powstawania nowotworów, ale również przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych zachodzących w jej obrębie. W związku z właściwościami antyrodnikowymi – flawonoidy pośrednio im przeciwdziałają.
 • Aktywność przeciwbakteryjna, przeciwgrzybiczna oraz przeciwwirusowa
 • Aktywność przeciwnowotworowa
 • Aktywność przeciwalergiczna oraz przeciwzakrzepowa
 • Działanie estrogenne    

winogrona
W świetle dotychczas opublikowanych wyników badań nie ma wątpliwości, że związki flawonoidowe charakteryzują się wysoką aktywnością biologiczną, mają także zastosowanie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych m.in. chorób nowotworowych czy zakażeń bakteryjnych i wielu innych. Wielokierunkowe działanie flawonoidów oraz ich pochodnych stwarza nadzieję na poszukiwanie nowych naturalnych substancji leczniczych. Związki te stanowią ciekawe substancje biologicznie aktywne stanowiące komponenty kosmeceutyków.

Profesjonalne kosmetyki są napakowane flawonoidami. Podstawowe występujące w preparatach do twarzy, szyi i dekoltu oraz ciała to:
 • kemferol
 • resweratrol
 • kwercytyna
 • hesperetyna
 • genisteina i inne.
Zapraszam wiec do poszukiwania kosmetyków zawierających roślinne składniki aktywne, a zwłaszcza zapraszam do mojego salonu kosmetycznego Centrum Regeneracji Ciała http://biomasaz1.wix.com/biomasaz  na zabiegi profesjonalne skoncentrowanymi preparatami kosmetycznymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz