Strony

sobota, 15 listopada 2014

Peptydy dlaczego nie warto kupować kremów z peptydami?

modyfikacja peptydów
Peptydy " mini białka"  wykazują szereg korzystnych dla skóry właściwości. Z drugiej strony istnieje jednak wiele ograniczeń związanych z ich stosowaniem w przemyśle kosmetycznym. Jednym z nich jest koszt wytwarzania peptydów. Zarówno w małej skali, jak i w ilościach kilogramowych peptydy są bardzo drogimi składnikami produktów. Współczesne metody ich otrzymywania polegają głownie na typowo chemicznej syntezie. Do długości łańcucha o 20-30 reszt aminokwasowych synteza chemiczna jest metodą z wyboru i metody inżynierii genetycznej nie stanowią ekonomicznej alternatywy. Ponadto uzyskane metodami biologicznymi związki zawsze zawierają ślady proteaz czy innych składników bakterii, które mogą wywoływać odpowiedź ze strony układu odpornościowego. Obecność proteaz wpływa też na ewentualne problemy z trwałością tego typu związków w stosowanych preparatach.
    Łańcuchy boczne wybranych aminokwasów są wrażliwe na warunki środowiska, co powoduje, że peptydy są nietrwałe chemicznie. W bocznych ugrupowaniach funkcyjnych aminokwasów mogą zachodzić takie procesy jak utlenianie (reszty Met, Cys), hydroksylacja pierścieni aromatycznych (reszty Tyr, Trp) lub inne reakcje związane z obecnością reszt His czy Gln.
    Poważnym ograniczeniem w stosowaniu peptydów jest często ich niska trwałość mikrobiologiczna. Poza takimi składnikami kosmetyków jak woda, węglowodany i lipidy, peptydy również stanowią czynnik wzrostowy dla bakterii mogących kolonizować preparaty kosmetyczne.
    Ponadto peptydy wykazują stosunkowo niską zdolność do pokonywania bariery skórnej z racji swoich rozmiarów – możliwe jest wchłanianie związków złożonych maksymalnie z 6-8 reszt aminokwasowych. Problem ten częściowo mogą rozwiązywać promotory sorpcji, które powodują, że skóra wchłania substancje, które w warunkach normalnych nie miałyby szansy do niej wniknąć.
Tab. 1. Wykaz przykładowych peptydów i białek stosowanych w kosmeceutykach.

Reasumując działanie kosmetyków z peptydami jest kontrowersyjne. Cena za 15ml prawdziwego kosmeceutyku to około 60zł. Tylko bardzo drogie kosmetyki gwarantują w swoim składzie małe łańcuchy aminokwasów połączone z  nośnikami, ale i te są bardzo ulotne i niewiele z nich dociera w głąb naskórka. Peptydy w kosmetykach to najczęściej tzw. peptydy biomimetyczne („peptydomimetyki”), czyli substancje wiernie naśladujące mechanizm działania i skutki wywierane przez naturalne odpowiedniki. Pojawiło się także pojęcie „peptydy inteligentne” („peptydy IQ”), którym określa się peptydy z dołączonym łańcuchem kwasu tłuszczowego (np. palmitynowego), dzięki czemu specyfik lepiej przenika przez skórę i łatwiej dociera do miejsca przeznaczenia. Peptydy kosmetyczne stymulują naturalne procesy fizjologiczne w skórze, są aktywne w niewielkich stężeniach i spełniają światowe wymagania stawiane komponentom kosmetycznym, takie jak doskonała czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz gwarantowana stabilność. Dodatkową zaletą jest mały rozmiar cząsteczek, co ułatwia peptydom pokonywanie barier skórnych i nie ma konieczności zamykania ich w nośnikach transdermalnych. Pierwszy drogeryjny krem przeciwzmarszczkowy z peptydami pojawił się w 2005 roku (StriVectin-SD). Światowym pionierem w syntezie krótkołańcuchowych endogennych peptydów jest francuski IEB (Institut Europèen de Biologie cellulaire), a w tworzeniu peptydów na użytek przemysłu kosmetycznego specjalizuje się hiszpańska firma Lipotec S.A.
  • Acetyl hexapeptide-3 – unikalny heksapeptyd występujący pod nazwą handlową Argireline,
  • Myoxinol – naturalny kompleks oligopeptydów z nasion tropikalnego gatunku okry (Hibiscus esculentus),
  • Adenoxine – aktywny kompleks złożony z peptydów, adenozyny i magnezu,
  • Biopeptox – dipeptyd działający łagodnie poprzez obniżenie częstotliwości skurczów mięśni (botulina je paraliżuje),
  • Aminocontraxyl – heksapeptyd dostępny w formie preparatów do aplikacji na skórę oraz do mikroiniekcji,
  • Syn-Ake – syntetyczny tripeptyd oparty na obserwacjach naturalnego składnika jadu żmii Tropidolaemus waglerii (trwożnica Waglera).
Kupując tani krem z peptydami musimy liczyć się z chwytem marketingowym. Tylko profesjonalne produkty z wyższej półki cenowej oferują wartościowe peptydy.

1 komentarz:

  1. Boosts Aquaporin-3 which promotes inner hydration mechanisms and water movement from the basal layer of epidermis and to the stratum corneum, rejuvenating the skin by improving barrier function, Acetyl Hexapeptide-37

    OdpowiedzUsuń