Strony

środa, 5 listopada 2014

Kolagen - czym jest w naszym organizmie?

Kolagen to "Białko Młodości"

Masz wrażenie, że upływający czas jest Twoim wrogiem?
„Starzeć się pięknie, - oto godny cel” - tak kiedyś powiedziała Sophia Loren. Jest to także cel, który przyświeca firmie Centrum Regeneracji Ciała. Czy to tylko marzenia? Ależ nie! Jeśli będziemy dbać o stan naszego kolagenu, to proces starzenia się organizmu, jakkolwiek nieuchronny będzie znośny, adekwatny do naszych możliwości i aspiracji.
aminokwasy budujące włókna kolagenowe

Co o kolagenie warto wiedzieć:

Słowo „kolagen” wywodzi się z języka greckiego: cola-klej oraz genno- rodzić.
Klejorodny- słowo to w pełni oddaje funkcję kolagenu. Jest to białko, które „ klei i spaja”. Występuje ono we wszystkich narządach, służąc jako substancja spajająca komórki. Włókna kolagenowe tworzą struktury błon zewnątrz - i śródnarządowych takich jak otrzewna, opłucna, osierdzie oraz narządów: serca, nerek, płuc, wątroby, naczyń krwionośnych, kości, narządu wzroku. Kolagen jest typowym białkiem tkanki łącznej. Jest najważniejszym białkiem w organizmie, ponieważ stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego i 70% masy białek skóry. Przez całe życie białko to podlega stałej wymianie. Kolagen dojrzały ulega degradacji, a na jego miejsce powstaje nowy. Pamiętajmy jednak, iż proces obrotu kolagenu zostaje zachwiany wraz z upływającym czasem. Szczególnie można to odczuć w okresie przekwitania, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wówczas zaczynają przeważać procesy destrukcji nad procesami odtwarzania. Brak lub zbyt wolna i niewystarczająca dla potrzeb narządów i komórek biosynteza kolagenu rozpoczyna proces starzenia tkanek miękkich i kości. Dostarczyć możemy kolagen zewnętrznie w postaci kremów, żelów wprowadzanych do skóry za pomocą sonoforezy, mezoterapii igłowej pod naskórek poprzez iniekcje, a także doustnie.
W układzie kostnym kolagen traci swoją masę, następuje wtórna demineralizacja -> osteoporoza ( zrzeszotnienie kości) jak również:
włókno kolagenowe
  • zmętnieniu ulega ciałko szkliste w oku jako wyraz destrukcji kolagenowej
  • skóra jest sucha i pomarszczona
  • następuje zwiotczenie mięśni
  • obniża się funkcja życiowa: mózgu, serca, nerek, wątroby oraz przewodu pokarmowego
  • zaburzeniu ulega krążenie płynu zewnątrzkomórkowego

KOLAGEN A PROBLEMY ZE WZROKIEM

Kolagen wypełnia rogówkę oka. Dostarczenie organizmowi kolagenu skutecznie wypełnia jego braki. Witaminy E,C i A wraz z kolagenem ochraniają nasze oczy przed takimi chorobami jak np. zaćma lub jaskra.

KOLAGEN A SKÓRA

Wraz z wiekiem, na skutek utraty kolagenu pogarsza się kondycja naszej skóry, a czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie słoneczne, wolne rodniki, toksyny, nasilają ten proces. Pod wpływem czasu w organizmie spada poziom substancji ( miedzi, witaminy A,C,E ) wspomagających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Rezultatem tych procesów jest pogłębianie się zmarszczek, utrata jędrności skóry, a także jej wysuszenie i zmiana kolorytu. Pojawiają się opadnięte powieki i policzki, podwójny podbródek jak również głębokie bruzdy na czole, zmarszczki mimiczne, cellulit oraz rozstępy.
Cellulit to naturalny sposób gromadzenia tłuszczu w organizmie, głównie kobiety. Odłożony w skórze bioder i ud tłuszcz, stanowi rezerwę energii wykorzystywaną podczas ciąży. W naturalny sposób można ten zapas częściowo zmniejszyć podczas karmienia piersią. Wszystko dlatego, że nastąpiła zmiana naszego trybu życia: jadamy coraz bardziej przetworzone produkty spożywcze, prowadzimy siedzący tryb życia, stajemy sie coraz mniej aktywni fizycznie, co niestety przyczynia się do tworzenia cellulitu. Dawniej uważano, że przypadłość ta związana jest z otyłością. Dziś wiemy, iż cellulit dotyczy 80% kobiet, począwszy od wieku dojrzewania, zarówno tych puszystych jak i tych szczupłych. Jest pośrednio związany z niedoborem kolagenu.
Rozstępy są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość zwiększa się w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, przyrostu wagi. W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają także wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom. Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ regularne i długoterminowe stosowanie leków steroidowych. Tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcje włókien kolagenu i elastyny. Upośledzone – m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi – fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania sieci kolagenowej, czego efektem są właśnie rozstępy.

KOLAGEN A MENOPAUZA

Menopauza – nieuchronnie pojawia się w życiu każdej kobiety, w dodatku wtedy, kiedy jest ona jeszcze młoda, zdrowa i aktywna. Jajniki przestają produkować hormony płciowe – estrogeny, a to właśnie one mają największy wpływ na stan skóry kobiety. W okresie menopauzy aktywniejszy staje się enzym rozkładający włókna kolagenowe. Badania naukowe potwierdzają, że gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2% rocznie. W ciągu pierwszych 5 lat menopauzy ilość włókien kolagenowych w skórze obniża się o 30-35%.

KOLAGEN A OSTEOPOROZA

Zaburzenia metabolizmu kolagenu kostnego powodują odwapnienie szkieletu, co przyczynia się do zwiększenia kruchości kości i podatności na złamania. Kość to tkanka porowata składająca się w 90% z kolagenu. Zachodzi w niej proces łączenia się kolagenu z wapniem, fosforem i magnezem. Jeśli w młodości nie była wytworzona odpowiednio bogata struktura kolagenowa kośćca, na starość grozi nam osteoporoza.

KOLAGEN A OCHRONA PRZED RAKIEM

“Komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się po organizmie w ten sposób, że produkują ogromne ilości enzymów trawiących kolagen i zdolnych w ten sposób utorować drogę rakowi do wszystkich tkanek ciała. Dopóki jednak bariera kolagenowa jest stabilna, dopóty nie przechodzi do przerzutów”
DR.G.DOMAGALIK

KOLAGEN A CHOROBY STAWÓW

Stawy są ruchomym połączeniem kości. Miejsce gdzie dochodzi do ich połączenia zwane są łożyskiem. W łożyskach największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą oraz błoną stawową. Zadaniem ich jest, produkcja tzw. mazi, która nawilża ruchome części stykających się ze sobą kości, by wyeliminować ewentualny ból. Podczas choroby, gdy pogarsza się stan chrząstki lub ilość wytwarzanej mazi jest niewystarczająca, przestają one pełnić swoją rolę w zadowalającym stopniu. Przy każdym ruchu pojawia się nieprzyjemny ból, ponieważ kości nie są odpowiednio osłonięte. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej. Wpływa także na stan chrząstki, poprzez zapewnienie jej twardości i elastyczności. Dodatkowo ogranicza aktywność enzymów odpowiedzialnych za bóle reumatyczne oraz przyspiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek.

KOLAGEN A ŻYLAKI

Włókna kolagenowe stanowią ważny element śródbłonka naczyń żylnych, w tym zastawek żylnych. Odpowiednia ilość i jakość kolagenu w ściankach naczyń żylnych warunkuje utrzymanie ich prawidłowych funkcji i właściwości biochemicznych. Naczynia żylne zasobne w kolagen są sprężyste i elastyczne, przez co lepiej zapobiegają cofaniu się krwi w stronę serca. Badania wykazują, że zawartość białek takich jak kolagen jest znacznie zmniejszona w żylakach w porównaniu do żył zdrowych.
dieta dostarczająca kolagenu

UTRATA MASY CIAŁA A KOLAGEN:

Kolagen pomaga wykorzystać niechciane tłuszcze i cukry bardziej efektywnie. Każdy z nas doskonale wie, że po skutecznej kuracji odchudzającej nasza skóra traci swoją jędrność, a w przypadku dużej utraty masy nadmiar skóry pozostaje na odchudzonych partiach ciała. Kolagen ze względu na swoje właściwości zapobiega takim efektom ubocznym kuracji odchudzających. W przeciwieństwie do wielu popularnych środków odchudzających, białka kolagenu nie szkodzą naszemu organizmowi, ponieważ są naturalnym jego składnikiem.

PROBLEMY Z KRĄŻENIEM A KOLAGEN:

Kolagen jest głównym składnikiem ścian naczyń krwionośnych, tak jak tworzy fundament naszych kości. Naczynia krwionośne, a w szczególności naczynia wieńcowe serca, są poddawane nieustannej pracy w ciągu naszego życia. Około 100.000 razy dziennie serce człowieka podnosi i obniża ciśnienie krwi, tłocząc ją nieprzerwanie przez tętnice i żyły. Nic dziwnego, że poddawane największemu stresowi mechanicznemu tętnice serca zużywają się najszybciej i wymagają ciągłych napraw. Również zbyt mała ilość witaminy C w naszym pożywieniu prowadzi do osłabienia ścianek naczyń i powstawania mikrouszkodzeń. Organizm, nie mogąc ich naprawić z powodu niedoboru tej witaminy, stara się uszczelnić je przy pomocy dostępnych środków. Używa do tego cholesterolu i innych tłuszczy. Ma to jednak poważny skutek uboczny. Z upływem czasu odkładanie się cholesterolu prowadzi do zmian patologicznych i formowania pokładów miażdżycowych w naczyniach, ograniczając światło przepływu krwi. Absolutnie pierwszą i główna przyczyną przedwczesnej śmierci jest choroba niedokrwienna serca. Niezwykle istotna dla kondycji układu sercowo-naczyniowego jest wytrzymałość i aktualny stan naczyń krwionośnych. O tej ostatniej zaś decyduje jakość kolagenu ustrojowego. Kolagen  pomaga uregulować ciśnienie krwi i zmniejszyć poziom cholesterolu. Utrzymywanie kolagenu w naczyniach krwionośnych w dobrej kondycji jest najłatwiejszym, najskuteczniejszym i najtańszym sposobem ustrzeżenia się przed miażdżycą.

KRĘGOSŁUP - DYSKOPATIA A KOLAGEN:

Kręgosłup to ”bóg zdrowia” zbudowany z 24 połączonych ze sobą kręgów, krzyża i kości ogonowej. Pomiędzy kręgami znajdują się dyski międzykręgowe składające się z kolagenowych włóknistych pierścieni, które zamykają w sobie galaretowate jądro. Osteochondroza to degeneracyjno-dystroficzne zmiany w dyskach międzykręgowych, w rezultacie których galaretowate jądro odwadnia się, staje się włókniste i traci elastyczność. Włóknisty pierścień staje się kruchy i zdrewniały. W wielu przypadkach przepukliny dysku- stwardniały kolagenowy pierścień wybija się i wysuwa do przodu, poza granice trzonu kręgu, zgniatając korzonki nerwowe. Pamiętajmy nikomu dysk “ nie wyskoczy”, a nawet nie zacznie się wysuwać, dopóki kolagenowa struktura jego pierścienia jest względnie miękka i elastyczna.

UKŁAD ODPORNOŚCIOWY A KOLAGEN:

Kondycja układu immunologicznego zależy w pierwszej kolejności od kondycji naszej tkanki łącznej. Zaś ta od kondycji naszego kolagenu ustrojowego.

Szybkie gojenie ran:

Podstawę tkanki łącznej stanowi kolagen – białko zbudowane z aminokwasów połączonych razem w molekularne sznury i kable. Większość z tych aminokwasów to lizyna, prolina i glicyna. Kolagenowe włókna układają się w strukturalne belki, ściany i rusztowania dla komórek organizmu, które w przypadku obrażeń ciała należy naprawić i odbudować. Lizyna i prolina stanowią niezbędne komponenty strukturalne kolagenu, których zwiększona ilość jest potrzebna w miejscu gojenia rany. Lizyna jest niezbędnym aminokwasem, którego organizm ludzki nie potrafi produkować i należy dostarczyć ją wraz z dietą. Chociaż nasz organizm potrafi produkować własną prolinę, to jednak poziom jej syntezy może się zmniejszyć przy chorobie. Organizm pacjenta przy operacji może zużyć nawet do 100 gramów białka dziennie, w związku z tym zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy, takie jak lizyna i prolina, może być bardzo wysokie.

Pomoc w walce z bezsennością:

Polecam zażywanie tranu. Zawarte w nim witaminy są podstawą do wyprodukowania aminokwasów: glicyny, lizyny czy tyrozyny działają antystresowo, zapewniając sprawne działanie neuroprzekaźników, zapobiegając chronicznemu zmęczeniu i pomagając w walce z nałogami i bezsennością.
Witamina C niezbędna do produkcji kolagenu

Cukrzyca i kolagen:

Cukrzyca powoduje stopniową degradację kolagenu w organizmie chorego poprzez procesy glikacji, czyli przyczepiania cukru do wiązań kolagenowych. Prowadzi to do zaburzenia funkcji tkanki łącznej i dolegliwości ze strony układu ruchu.

Choroby organów trawiennych:

Trawienie – to złożony zespół fizyczno – chemicznych procesów przyswajania pokarmów:, dzięki któremu składniki odżywcze, trafiające do jamy ustnej i przewodu pokarmowego, rozczepiają się na proste, rozpuszczalne w wodzie połączenia, następnie wchłaniają się do krwi i przedostają do komórek i tkanek. Układ trawienny działa 24 godziny na dobę. Schorzenia chroniczne układu trawiennego to: nieżyty, owrzodzenia, stany zapalne, marskość i nowotwory. Większość chorób tego typu ma związek ze stresem i nieprawidłowym odżywianiem. Biologicznie aktywne substancje –bezpośrednio przyswajalne aminokwasy, korzystne w zapobieganiu chorób żołądkowo-jelitowych są najważniejsze i najprzydatniejsze, gdy układ już choruje. Pomogą one w reprodukcji komórek śluzówki układu pokarmowego, ale przede wszystkim w powstawaniu i prawidłowym funkcjonowaniu aktywności hormonów i białek enzymatycznych, a konkretnie fermentów trawiennych.

 Utrata kolagenu, to proces naturalny, a jego intensywność jest uwarunkowana głównie czynnikiem genetycznym. Proces starzenia można jednak opóźnić zdrowym stylem życia. Nie czekajmy więc na pierwsze zmarszczki, ale żyjmy tak, aby jak najdłużej zachować młodość.
Współczesny styl żywienia, stres, używki, brak relaksu może powodować zwiększone wydalanie niektórych witamin, mikroelementów, dlatego też prawidłowe żywienie należy do najważniejszych czynników środowiskowych człowieka. Najlepszym źródłem witamin są bioflawonoidy, beta- karoten, d- panthenol, C, E. Odżywianie skóry odbywa się drogą krwi. Z krwią tętniczą do komórek dostarczane są substancje energetyczne, budulcowe. Substancje energetyczne dostarczane są drogą krwi dzięki spalaniu węglowodanów. Otrzymane substancje wysokoenergetyczne umożliwiają komórkom wytworzenie kolagenu, elastyny i keratyny. Podstawowym budulcem keratyny są aminokwasy pozyskiwane przez organizm z białek podstawowych. Najważniejszym aminokwasem jest cysteina, która jest potrzebna do budowy kolagenu, brak witaminy C blokuje syntezę kolagenu. Dostarczanie systematyczne do organizmu: tranu, naturalnych soków owocowych i warzywnych wraz z wysokiej jakości białkiem zwierzęcym ( tłuste ryby ) i wody jest wystarczającą metodą by starzenie przebiegało adekwatnie do naszego wieku.

Higieniczny tryb życia oraz wizyty u kosmetyczki wspomogą nasze działania wpływające bezpośrednio na prawidłową gospodarkę kolagenową w naszym organizmie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz