Strony

sobota, 28 lutego 2015

Czystek - 10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka

Brak komentarzy:



 Herbatka z czystka (Cistus Incanus). Znana od wieków. Polecana przez św. Hildegardę z Bingen, która słusznie stwierdzała, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz post. Do zaleceń świętej można dodać jeszcze codzienną porcję umiarkowanego ruchu jako czwarty niezbędny filar. Każda z tych rzeczy wzmacnia bowiem nasz układ odpornościowy, dzięki któremu choroby omijają nas z daleka.

Dzięki tym tradycyjnym trzem (a w zasadzie czterem) filarom możemy być przewlekle zdrowi całe swoje (bardzo długie!) życie. Bez leków, suplementów, szczepionek i innych nowoczesności, które wymyślone przez człowieka miały współczesnym społeczeństwom zapewnić nieustające zdrowie i długowieczność w zamian za poprzednie tradycyjne trzy filary, ale niestety nie zapewniły. Sprawdzają się bowiem bardzo średnio, a najczęściej wcale. Więc zapamiętajmy, że tych klasycznych filarów zdrowia nic nie zastąpi. To jest oryginał. Wszystko inne co zostało wymyślone potem to jedynie namiastka i nędzna podróbka.

Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy tym całkowicie pozbawionym działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić przy tym również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu i/lub soku z cytryny.

czystek - Cistus Incanus

Jak pić herbatkę z czystka?


Przede wszystkim długo i uparcie :)



Jeśli jeszcze herbatki z czystka nie próbowaliście, to zachęcam do zaopatrzenia się w nią – oto 10 powodów (i to nie zmyślonych, ale takich za którymi stoi nauka) dla których warto to zrobić:

1. Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek reklamowane w TV apteczne „lekarstwo na grypę i przeziębienie” – napij się herbatki z czystka. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne.

2. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.



3. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.

4. Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

5. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

6. Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i  do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.

7. Działa nawet na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstrasza on kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.

8. Można stosować czystka również w u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.

9. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w  których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ posiada potężne działanie na bakteryjny biofilm – po prostu go rozpuszcza. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.

10. Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu. Obok dezodorantu magnezowego jest to druga rzecz naprawdę warta polecenia.

Jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie. Po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listeczków i kwiecia. Tylko w tańszej herbatce gorszej jakości znajdziemy w suszu dużo gałązek, co znacząco pogarsza smak herbatki. Czystek bio jest nieco droższy od nie-bio, ale daje gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych jak również jest po prostu lepszej jakości, lepszy w smaku.


Napar: łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem i niech naciąga pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedzić (jeśli masz wkładane do kubeczka zamykane sitko czyli tzw. zaparzacz do ziółek, to oszczędzasz sobie tej roboty) i po przestudzeniu wypić. 2-3 razy dziennie lub więcej. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Można napar dosmaczyć sokiem z cytryny i/lub posłodzić lekko np. miodem lub stewią.

Napar rodzinny profilaktyczny: w dużym litrowym dzbanku zaparzamy czubatą łyżkę stołową ciętego czystka i dalej jak w przepisie powyżej. Znakomita sprawa dla wzmocnienia systemu immunologicznego całej rodziny na przełomie sezonów gdy łatwo o złapanie katarów czy innych infekcji. Można zrobić też na upały jako napój typu Ice Tea, z dodatkiem kostek lodu, cytryny i listeczków mięty.

Odwar przy dolegliwościach cięższych lub o charakterze przewlekłym: Około 10 g  Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie – 100 ml 3-4 razy dziennie (wszelkie stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka itd.), a także do lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).

Jako ziółko bogate w bioflawonoidy czystek doskonale współpracuje z witaminą C wzmacniając jej działanie (ważne przy infekcjach). Dr Klenner w swoim raporcie wspominał co prawda iż podawał soki owocowe jako źródło bioflawonoidów, lecz herbatka z czystka będzie miała jeszcze lepszy efekt synergiczny. Jak wszystkie ziołowe herbaty również herbata z czystka ma na organizm alkalizujący wpływ.

środa, 25 lutego 2015

Nadpotliwość z pomocą przyjdzie magnez.

Brak komentarzy:






Siedmiowodny siarczan magnezu - sól epsom. Sól gorzka.
 MgSO4 – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu siarkowego i magnezu.

Sól Epsom zwana także solą gorzką, solą angielską lub solą epsońską, Epsomit, Epsom salt – swą nazwę zawdzięcza miasteczku Epsom w środkowej Anglii, gdzie pozyskiwano ten związek poprzez odparowanie wody mineralnej. Wyglądem przypomina zwykłą sól kuchenną (chlorek sodu), jednak jest gorzka w smaku (stąd nazwa sól gorzka), pozbawiona jest zapachu, ma neutralne dla skóry pH

Sól Epsom ma dobroczynne działanie na ludzki organizm, używana jest od wieków do odprężających kąpieli. Siarczan magnezu w przypadku kąpieli można stosować zamiennie z równie zbawiennym chlorkiem magnezu. Szczególnie polecana jest osobom, które mają problemy z tarczycą. Siarczan magnezu jest powszechnie stosowany w gabinetach odnowy biologicznej, SPA itp. jako minerał leczniczy, budulcowy i odprężający na ludzki organizm.

Zawarta w soli Epsom siarka świetnie wpływa na cerę (także trądzikową), mocne i lśniące włosy, zdrowe i twarde paznokcie, wpływa kojąco i leczniczo na skórę. Sól Epsom z uwagi na zawartość jonów magnezu i siarki ma różnorakie oddziaływanie na organizm: oczyszcza go, odtruwa, odmładza, ma działanie relaksujące, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i zapobiega łojotokom, podana doustnie działa jak środek przeczyszczający.

Zawarta w soli Epsom siarka reguluje pH skóry, zapobiega rogowaceniu skóry, zapobiega zmianom skórnym, ma działanie przeciwłupieżowe, dba o twardość paznokci i zdrowy wygląd włosów, oczyszcza organizm z metali ciężkich, ma działanie antybakteryjne. Magnez zawarty w siarczanie magnezu jest przyswajalny dzięki kąpielom przez skórę na poziomie 70%, natomiast terapia doustna (magnez z apteki) dostarcza naszemu organizmowi zaledwie około 2% czystego magnezu.

W sprzedaży siarczan magnezu znajduje się w różnych stopniach czystości. Do zastosowań osobistych (kosmetycznych i spożywczych) należy zaopatrzyć się w siarczan magnezu wysokiej czystości minimum 99%, oznaczonych np: czysty, czysty do analizy, spożywczy, CZDA, dostępny m.in. w sklepach internetowych. Należy unikać zakupów w sklepach ogrodniczych i rolniczych, gdyż jest to związek typowo techniczny i zawiera dużo zanieczyszczeń.

Sól z Morza Martwego - fenomen natury

Funkcje magnezu


  1. reguluje aktywność ponad 300 enzymów
  2. uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych
  3. współdziała w funkcjonowaniu tkanki mięśniowej i nerwowej
  4. pomaga w zachowaniu psychicznej i fizycznej równowagi
  5. zapobiega skurczom mięśni i nadciśnieniu
  6. korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi
  7. zapobiega odkładaniu cholesterolu w ściankach tętnic
  8. chroni przed powstawaniem chorób naczyń krwionośnych
  9. zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału
  10. wspomaga układ odpornościowy
  11. blokuje szkodliwe oddziaływanie trujących metali
  12. współdziała w procesie tworzenia insuliny
  13. przeciwdziała osteoporozie
  14. przeciwdziała migrenom
  15. łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego a także bóle menstruacyjne

Co zależy od siarki


  1. praktycznie cała nasza uroda (piękne włosy, nawilżona i elastyczna skóra, mocna tkanka łączna, mocne paznokcie, sprawne stawy)
  2. gospodarka hormonalna (osłona stresowa, poczucie szczęścia i radości, zrównoważony nastrój i uczucie odprężenia)
  3. układ odpornościowy (ochrona oczu, ochrona komórek, oczyszczanie organizmu z toksyn)
  4. pozostałe funkcje takie jak: przemiana tłuszczowa, przemiana węglowodanowa, regeneracja jąder komórkowych, oddychanie komórkowe, procesy energetyczne itd.

Główne zalety Soli Epsom



• Łagodzi stres i relaksuje ciało
• Dodaje sił i energii
• Oczyszcza organizm z toksyn
• Odżywia włosy, skórę i paznokcie
• Poprawia stan skóry, zmniejsz wypryski i stany zapalne
• Pomaga w leczeniu trądziku, łuszczycy, grzybicy itp.
• Łagodzi ból i skurcze mięśni
• Pomaga usprawnić działanie mięśni i nerwów
• Łagodzi kontuzje mięśni i stawów
• Przyspiesza gojenie się ran i podrażnień
• Łagodzi schorzenia reumatyczne, bóle stawów i pleców
• Działa wyszczuplająco i przyczynia się do likwidacji cellulitu
• Pomaga zapobiegać stwardnienie tętnic i zakrzepom krwi
• Zmniejsza obrzęki i siniaki
• Zmniejsza ryzyko cukrzycy
• Obniża ciśnienie

Przykłady zastosowań siarczanu magnezu, soli Epsom:




    Sól Epsom w kosmetyce:
    • Jako peeling do twarzy i ciała: Peeling działa antybakteryjnie, przeciw łojotokowo, przeciw trądzikowo, wszystko za sprawą zawartości siarki która jest od niepamiętnych czasów przyjaciółką urody Peeling do ciała: pół szklanki soli wymieszać z odrobiną ulubionej aromatyzowanej oliwki do ciała. Peeling do twarzy: łyżeczkę soli mieszamy z żelem do mycia twarzy, dowolnym kremem, lub olejkiem np. arganowym, masujemy. Naskórek ulega złuszczaniu w trakcie zabiegu i po kilku dniach po peelingu.
    • Jako odżywka do włosów: działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe. Przygotowanie: należy zmieszać łyżkę soli Epsom z łyżką balsamu do włosów i podgrzać do rozpuszczenia soli, nałożyć na wilgotne włosy, odczekać 20-25 minut, spłukać.
    • Jako środek na bolące stopy: kilka łyżek soli Epsom wsypujemy do miski z ciepłą wodą i moczymy w niej stopy - można dodać kilka kropli olejku miętowego. Sposób skuteczny również przy opuchliznach, zwichnięciach i skręceniach. Dodatkowo moczenie stóp w tak przygotowanej solance jest skuteczne przy zwalczaniu grzybic i pozbywaniu się nieprzyjemnego zapachu stóp. Nogi moczymy codziennie przez 15-20 minut, w przypadku grzybic zabieg należy stosować kilka razy dziennie. Roztwór solankowy sprawdzi się również przy rozmiękczaniu skóry pięt.
    • Jako dezodorant: zmieszać z ciepłą przegotowaną wodą 1:1 dodać pachnący olejek i wlać do atomizera. Używać po kąpieli na noc jako dezodorantu. Zmniejsza nadpotliwość. Dodatkowo nie zawiera szkodliwych substancji jak inne dezodoranty.
    • Kąpiel solankowa na całe ciało: 2 szklanki soli na wannę - nie kąpać się po opalaniu i jeśli mamy świeże rany, przy dostaniu się do oka - wypłukać obficie czystą wodą. Uczucie pieczenia w pierwszej chwili przechodzi w przyjemne doznanie.
    • Jako maska na twarz z miodem 1:1 po łyżeczce - rozmieszać, nałożyć na twarz i po 20 minutach zmyć. Silnie nawilżająca i odżywcza dla każdego rodzaju cery.

    PAMIETAJMY, ŻE SÓL EPSOM STOSOWANA ZEWNĘTRZNIE WCHŁANIA SIĘ NAJLEPIEJ - NIE MA POTRZEBY STOSOWANIA DOUSTEGO BY PRZYSWOIŁA SIĘ SIARKA I MAGNEZ.



    Sól Epsom - sekret zdrowia i urody




    Sól Epsom w domu:


    • Jako środek przeczyszczający: łyżkę stołową soli (przeznaczonej do spożycia) należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i wypić. Nie należy zapominać że smak będzie bardzo gorzki, ale efekt gwarantowany. Wskazane zwłaszcza przy badaniach diagnostycznych, zabiegach chirurgicznych, kiedy jelita powinny być czyste i opróżnione.
    • Jako sól zmiękczająca pranie: na jedno pranie stosujemy około 1/3 szklanki siarczanu magnezu, możemy również do soli dodać kilka kropel ulubionego aromatu w postaci olejku.
    • Jako preparat na oparzenia słoneczne: dwie łyżki stołowe soli rozpuszczamy w szklance wody i aplikujemy na skórę
    • Jako preparat na ukąszenia komarów: dwie łyżki stołowe soli Epsom rozpuszczamy w szklance wody, moczymy gazik w roztworze i robimy okłady na pokąsane miejsca
    • Jako środek przeciwbólowy i odprężający: kąpiele z dodatkiem soli Epsom odprężają, skutecznie pomagają przy bólach stawów, mięśni, głowy i osłabieniu. Do wanny gorącej wody dodajemy dwie szklanki siarczanu magnezu
    • Jako środek czyszczący: Doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu umywalki, kafelek w kuchni i łazience, fug itp. W tym celu należy zmieszać w równych proporcjach siarczan magnezu z płynem do mycia naczyń uzyskując pastę czyszczącą.



    Sól Epsom w ogrodzie:



    • Jako nawóz: roztwór siarczanu magnezu wykorzystuje się do dolistnego nawożenia magnezem przez oprysk.
    • Jako odstraszacz na insekty: roztworem soli Epsom spryskujemy rośliny ogrodowe i balkonowe
    • Jako odżywka dla roślin: użyźniania glebę, doskonały do iglaków, trawników, świetny nawóz do kwiatów ogrodowych i doniczkowych, warzyw. Stosować około 1 łyżkę stołową soli Epsom na 2 litry wody. Sól Epsom zapobiega brązowieniu trawników i iglaków.
    • Jako odstraszacz na ślimaki: sypiemy sól Epsom w rejonie występowania lub zagrożonym pojawieniem się ślimaków (podobnie jak na mrówki działa boraks).


    czwartek, 12 lutego 2015

    Odchudzanie - zwiotczałe fałdy skóry.

    Brak komentarzy:
    Co zrobić, gdy po zrzuceniu paru kg mamy fałdy zwiotczałej skóry na brzuchu, biodrach, plecach, ramionach etc. ????

    Zastanówmy się nad  3 rzeczami. 

    1. Mikrokrążenie

    Zbyt duża ilość estrogenów jakie znajdują się w tkance tłuszczowej w stosunku do progesteronu powoduje, że ścianki naczynek stają się przepuszczalne i z krwi przesiąkają śladowe ilości płynów, które są magazynowane w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki. Obrzęknięte tkanki uciskają na naczynia krwionośne, powodując zaburzenia mikrokrążenia w skórze i niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z powodu braku tlenu, składników odżywczych i niedokrwienia zaczynają wytwarzać i gromadzić w sobie substancje toksyczne. Czyli komórki tłuszczowe powiększają swe rozmiary, nie tylko gromadząc tłuszcz, ale i również substancje toksyczne. Grudki na skórze widoczne dla nas gołym okiem to nic innego jak powiększone komórki tłuszczowe, nawet 10-krotnie. Gdy nie będziemy się starać robić coś w kierunku redukcji tych komórek tłuszczowych mogą się one powiększyć nawet 60-krotnie.

    2. Układ limfatyczny

    Krążąca po organizmie limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych. Stąd transportowane są do nerek i usuwane z organizmu. Na to czy układ limfatyczny sprawnie funkcjonuje duży wpływ na elastyczność i sprawność tkanki łącznej. Jeśli jest ona zbyt miękka i przepuszczalna, toksyny zamiast wędrować do węzłów chłonnych wnikają w inne tkanki i mogą gromadzić się w komórkach tłuszczowych. Tak więc sprawny układ limfatyczny pomaga w usunięciu toksyn, tym samym wpływając korzystnie na zmniejszeniu cellulitu.

    3. Aktywność ruchowa

    Ma ona duży wpływ na poprawę jędrności ciała. Gdy jesteśmy aktywni ruchowo, sprawniej zaczyna funkcjonować układ limfatyczny, a co za tym idzie szybciej pozbywamy się z organizmu toksyn Ponieważ prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego w dużej mierze zależy od działania naszych mięśni, bo stanowią dla nich pompę.
    W walce z wiotka skórą najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, czyli nie forsujące a długotrwałe, powinny trwać powyżej 20 minut, bowiem po tym czasie organizm zaczyna czerpać z naszych rezerw tłuszczu. Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane np. napinanie pośladków, które możemy wykonywać podczas prac domowych lub czekając na autobus.

    OTYŁOŚĆ
    Przewlekła choroba metaboliczna powstała w wyniku zaburzeń homeostazy energii. Charakteryzuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej w stosunku do normy. Zależy od :
    - rasy
    - płci
    - wieku
    - typu antropologicznego
    - konstrukcji ciała
    Ujemnie wpływa na jakość i długość życia. Prowadzi do patologii i dysfunkcji wszystkich układów i narządów. Jest jedną z głównych przyczyn umieralności na świecie.
    ETIOPATOGENEZA OTYŁOŚCI
    Wyróżnia się dwa typy otyłości zależności od przyczyn jej powstania:
    1. Otyłość pierwotna ( pokarmowa) powstaje w wyniku współdziałania czynników:
    - genetycznych
    - fizjologicznych: apetyt zostaje pod kontrolą OUN głównie podwzgórza, regulowane jest wielkością posiłków, ich częstością, składem, smakiem.
    - środowiskowych: spożywanie nadmiaru tłuszczów, alkoholu, zbyt mała aktywność fizyczna
    - psychologicznych: otyłość jest formą uzależnienia.
    2. Otyłość wtórna jest objawem chorób:
    - metabolicznych
    - chorób OUN
    - wad chromosomalnych
    - skutkiem działania leków.

    Otyłość rozpoznaje się na podstawie określenia szeregów wskaźników.
    1. Wskaźnik BMI: stosunek rzeczywistej masy ciała w kilogramach do wzrostu w
    metrach podniesionych do kwadratu ( BMI 19 – 25 – prawidłowa waga ciała; 25-29,9
    – nadwaga; 30-35- otyłość I stopnia; 35-40 – otyłość II stopnia; powyżej 40 – otyłość
    III stopnia)
    2. Prawidłowa masa ciała: empiryczne określone tabele wartości w zależności od płci,
    wieku, wzrostu oraz budowy ciała
    - 110-120% prawidłowej masy ciała – nadwaga
    - powyżej 120% masy ciała – otyłość
    3. Należna masa ciała:
    Optymalna wartość masy ciała, sprzyjająca osiągnięciu najwyższego okresu życia.
    4. Pomiar obwodu brzucha wg WHO:
    - obwód brzucha na poziomie talii u kobiet powyżej 88 – otyłość brzuszna
    - obwód ciała u mężczyzn 102 – otyłość brzuszna
    5. Wskaźnik WHR:
    Stosunek obwodu brzucha na poziomie pępka w centymetrach do obwodu bioder na
    poziomie kolców biodrowych w centymetrach, WHR powyżej 0,8 – u kobiet otyłość,
    WHR powyżej 0,9 u mężczyzn – otyłość.

    Najskuteczniejszymi środkami w walce z otyłością jest ruch i dieta. Wspomagająco stosuje się szereg zabiegów kosmetycznych, dermatologicznych i chirurgicznych:

    •  endermologia: masaż z użyciem elektronicznie sterowanych rolek mechanicznych umieszczonych w hermetycznej komorze w połączeniu z podciśnieniem.
    •  masaż wibracyjny: seria drgań umożliwiająca rozdzielenie złogów usieciowanego kolagenu.
    •  drenaż limfatyczny: technika masażu pobudzająca krążenie limfatyczne.
    •  jonoforeza: wykorzystanie prądu stałego do wprowadzenia substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry
    •  ćwiczenie w podciśnieniu: wykonywanie ćwiczeń np. na rowerze ergonomicznym w komorze z podciśnieniem.
    •  promienie IR : termoterapia za pomocą promieni podczerwonych.
    • elektrostymulacja mięśni : wykorzystanie prądu stałego impulsowego do pobudzenia pracy mięśni.
    •  ultradźwięki: wykorzystanie ultradźwięków selektywnych do uszkodzenia komórek tłuszczowych
    •  body wrapping: zabieg modelowania sylwetki polegający na zastosowaniu preparatów antycellulitowych i owijaniu ciała folią lub rozgrzanymi bandażami.
    •  mezoterapia: śródskórna iniekcja substancji odżywczych i leczniczych ( lipolitycznych, strukturalnych, przeciwutleniających, regenerujących)
    •  liposukcja: chirurgiczna metoda usuwania nadmiaru tłuszczu.
    • lipoliza
    Można stosować również miejscowo szereg substancji o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym. Ich działanie polega na:
    - stymulacji procesu liolizy ( spalanie tłuszczu rozpoczynające się do hydrolizy trójglicerydów w komórkach tłuszczowych, trójglicerydy rozkładane są do gliceryny i wolnych kwasów tłuszczowych, te z kolei wędrują do mitochondriów, gdzie są spalane do dwutlenku węgla i wody )
    - usprawnianiu mikrokrążenia ( sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii i toksyn zgromadzonych w komórkach tłuszczowych)
    - działaniu przeciwobrzękowym.

    SUBSTANCJE W KOSMETYKACH POBUDZAJĄCE ROZKŁĄD TŁUSZCZÓW

    - Ksantyna, teofilina, aminoteofilina, kofeina,
    - L – karnityna, 
    - Olejki eteryczne cynamonowy i imbirowy, 
    - Koenzym A,
     - Retinol

    SUROWCE ROŚLINNE I SUBSTANCJE USPRAWNIAJĄCE KRĄŻENIE - WZMACNIAJĄ ŚCIANKI NACZYŃ, PRZECIWDZIAŁAJĄ ZATRZYMYWANIU WODY

    - Algi brunatne i zielone ( proteiny bogate w aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, polisacharydy, polifenole, mannitol, mikroelementy i makroelementy – wapń, jod, żelazo, magnez, fosfor, cynk, witaminy B1, B2, B6, B12, C, E )
    - Liść bluszczu pospolitego ( saponiny trójterpenowe)
    - Ziele nostrzyka żółtego ( związki kumarynowe)
    - Koszyczek arniki górskiej (laktony sekwiterpenowe, flawonoidy, olejek eteryczny)
    - Liść miłorzębu japońskiego ( flawonoidy, laktony sekwiterpenowe, diterpeny)
    - Ziele skrzypu polnego ( flawonoidy, związki krzemu)
    - Olejki eteryczne ( olejek geraniowy, jałowcowy, neroli)

    SUROWCE ROŚLINNE O DZIAŁANIU MOCZOPĘDNYM, ZAPOBIEGAJĄCYM RETENCJI WODY do picia
    - Ziele skrzypu ( flawonoidy )
    - Liść brzozy ( flawonoidy )
    - Ziele nawłoci ( flawonidy i glikozydy fenolowe )
    - Korzeń lubczyka ( olejek eteryczny )
    - Kwiat bławatka ( flawonoidy i antocyjany )

    masaż

    Lipoliza ultradźwiękowa - terapia ultradźwiękami


    Jest to rozbicie i usunięcie z organizmu nadmiaru tkanki tłuszczowej, bywa wykorzystywana przy otyłości, ale nie traktuje się jej jako metody leczenia nadwagi
    - nie może być jedyną formą walki z nadwagą + dieta, aktywność fizyczna
    - nie uszkadza tkanek, poprawia jędrność oraz elastyczność skóry. 
    - na partiach ciała, na których przeprowadzany jest zabieg dochodzi do tzw. kawitacji - polega ona na rozbiciu tkanki tłuszczowej - wytrącane są z adipocytów trójglicerydów, które poprzez układ limfatyczny trafiają do wątroby - w wątrobie traktowane są jak tłuszcze pochodzące z pożywienia i w naturalny sposób zostają usunięte z organizmu
    - w trakcje sesji trwającej od 1,5 do 3 godzin, usunięte może być nie więcej niż 500 ml tłuszczu
    laser IR
    - w połączeniu z masażem i drenażem limfatycznym wykorzystywany
     w modelowaniu bioder, ud, talii, ramion, okolic kolan oraz zmniejszaniu blizn oraz rozstępów

    Zabieg przeprowadza się urządzeniem generującym fale ultradźwiękowe o mocy od 28-31 kHz.
    - aparat wytwarzający prąd i głowica rozgrzewająca, która w połączeniu z ultradźwiękami ma zdolność rozbijania tkanki tłuszczowej
    - na skórę nakłada się preparat, który przyśpiesza rozgrzanie i upłynnienie tkanki tłuszczowej, następnie przez głowicę przepuszczane są ultradźwięki (rozbijają tkankę tłuszczową, przyspieszają metabolizm i działanie układu limfatycznego - zabieg całkowicie bezbolesnym i w zależności od partii ciała, na której jest wykonywany trwa kilka lub kilkanaście minut
    - pierwsze efekty najczęściej pojawiają się po 4 do 6 zabiegów, odbywających się w minimum siedmiodniowych odstępach.
    - bezpośrednio po zabiegu należy przyjmować ok. 2 litrów płynów - aby poprawić rezultaty zabiegu.
    pressoterapia

    Drenaż limfatyczny


    Podciśnienie wytworzone w trakcie zabiegu usprawnia ruch chłonki w naczyniach limfatycznych. Zabieg polega na przesuwaniu limfy z węzłów chłonnych do większych naczyń, a  stąd do układu krwionośnego. Zabieg wykonuje się urządzeniem elektrycznym pompującym powietrze do spodni 12 - komorowych w zaprogramowany sposób tak by płyny ustrojowe odpływały w prawidłowym kierunku - do serca. Zabieg trwa od 20 do 40 minut i w zależności od długości trwania serii zabiegów dobiera się podciśnienie. Po zabiegu odczuwalna wyraźnie jest lekkość nóg i widoczne pomniejszenie obwodu brzucha. Ubytek wagi waha się po każdym zabiegu od 0,5 kg do 1kg. Każdy kolejny zabieg daje utratę wagi, gdyż skutecznie zwiększa metabolizm w tkankach.

    body wrapping i parafango



    Trening modelujący sylwetkę - elektrostymulacja



    Stymulacja mięśni prądami Kotza w sekwencji zabiegowej daje efekt lipolizy tkanki tłuszczowej. Usprawnia się krążenie w newralgicznych miejscach, jakie nie poddają się redukcji w trakcie kuracji odchudzającej ( dieta, ruch, płyny ). Zabieg polega na przyłożeniu 4 elektrod do miejsc zwiotczałych ( brzuch, ramiona, plecy, kolana ) tam gdzie tkanka obwisa i nie można jej wymodelować ruchem, ani masażem, ani preparatami wyszczuplającymi. Przepływający prąd wprawia tkankę w drżenie, napina ją i po kilku zabiegach wraca ona do pierwotnego stanu sprzed utraty jędrności - przylega ściśle do tkanki łącznej. Czas zabiegu to około 0,5 godziny - zabieg jest bezbolesny.

    elektrostymulacja

    Reasumując odpowiadam na postawione pytanie.  


    Defekty rozciągniętej tkanki jakich nie da się wytrenować, ani zniwelować odpowiednią dietą należy usunąć w gabinecie fizjoterapeutycznym. Mało który salon kosmetyczny wykonuje zabiegi o jakich mówię. Innowacją mojego Centrum Regeneracji Ciała jest połączenie fizjoterapii z kosmetyką ciała, gdyż zabiegi fizykoterapeutyczne są niezwykle przydatne do wykonywania zabiegów kosmetycznych. Można wykonać lipolizę ultradźwiękami i prądami, wprowadzić preparaty stymulujące ujędrnianie jonoforezą, pobudzić krążenie laserem IR, usunąć zastoje limfy i rozbić adipocyty pressoterapią. Najwyższej jakości zabiegiem jest masaż i proponuję wykonywanie go jak najczęściej by ciało wyglądało młodo. Zabiegi kosmetyczne powinny być finalizowane masażem, gdyż tylko w pełni zrelaksowane ciało podejmie współpracę w walce ze swoimi niedoskonałościami. Wykonanie tych zabiegów pozwoli nam pozbyć się niechcianych i nieestetycznych fałdek z jakimi czujemy się w prawidłowej już wadze w rozmiarze M czy S jak szynka związana sznurkiem.


    wtorek, 3 lutego 2015

    TŁUSZCZE – dlaczego wiedza o nich jest tak ważna dla zdrowia i urody.

    Brak komentarzy:
    Czy i jak dalece tłuszcz i olej jadalny jest zdrowy i zarazem, czy zdrowiu sprzyja, jest zdeterminowane wyłącznie przez zawarte w nim kwasy tłuszczowe, które definiują biologiczną wartość spożywanych tłuszczy.

    Słowniczek:

    Kwasy tłuszczowe:
    1) Kwas alfa-linolenowy (ALA)
    2) Kwasu linolowy (LA)

    Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe dzielimy na:

    kwas α-linolenowy ALA (omega-3)
    kwas dokozaheksaenowy DHA (omega-3)
    kwas eikozapentaenowy EPA (omega-3)

    kwas linolowy (omega-6)
    kwas γ-linolenowy (omega-6)
    kwas arachidonowy (omega-6)


    *NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, cenne dla organizmu, nie mogą być jednak syntetyzowane w organizmie, muszą być dostarczane z zewnątrz.
    *Nasycone kwasy tłuszczowe – kwasy tłuszczowe bez podwójnego wiązania z grupą węgla.
    *Pojedynczo nienasycone kwasy tłuszczowe – kwasy tłuszczowe posiadające jedno podwójne wiązanie z grupą węgla ( oliwa z oliwek ok. 70%, olej rzepakowy ok. 59%).
    *Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) - kwasy tłuszczowe z wieloma podwójnymi wiązaniami z grupą węgla w łańcuchu.
    *PGE – prostaglandyny eikozanoidowe, hormonopodobne substancje, których działanie zależne jest od przynależności do jednej z klas (od I do III).

    1. rodzina kwasów tłuszczowych Omega-3 ( wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w których pierwsze podwójne wiązanie występuje pomiędzy trzecim i czwartym atomem węgla).
    1.1 ALA – kwas alfa-linolenowy, alfa liponowy pochodzenia roślinnego (olej lniany, siemie lniane, olej z orzechów włoskich i rzepaku, zielone warzywa, dziczyzna, baranina), który człowiek zmuszony jest przyjmować wraz z pożywieniem, gdyż organizm nie jest w stanie sam go produkować. ALA jest długołańcuchowym nienasyconym kwasem tłuszczowym, należy do NNKT.
    1.2 DHA - (dokozaheksaenowy), długołańcuchowy wielonienasycony kwas
    tłuszczowy. Występuje w dużych ilościach w siatkówce oka i w ośrodkowym
    układzie nerwowym.
    1.3 EPA - ( kwas eikozapentaenowy , długołańcuchowy, wielonienasycony kwas tłuszczowy. EPA nie występuje w mózgu. Może być przekształcony w DHA.
    Jeśli organizm jest zdrowy, DHA i EPA są przez niego wytwarzane w małych
    ilościach z kwasu alfa-linolenowego.
    W większych ilościach zawarte są wyłącznie w nielicznych gatunkach ryb żyjących w zimnych wodach. Oleisty tłuszcz znajdujący się w mięsie tych ryb jest szczególnie bogaty w EPA i DHA i nazywa się olejem rybim.

    2. rodzina kwasów Omega – 6 ( kwasy tłuszczowe wielonienasycone, w których pierwsze podwójne wiązanie występuje pomiędzy szóstym i siódmym atomem węgla)
    2.1 LA- kwas linolowy , człowiek nie jest w stanie sam go produkować ( NNKT). Występuje w nadmiarze w pożywieniu.
    2.2 kwas arachidonowy – obok DHA jeden z ważniejszych kwasów tłuszczowych w ośrodkowym układzie nerwowym; główny składnik tłuszczów zwierzęcych, występujący w dzisiejszym pożywieniu w nadmiernych ilościach; przy udziale kwasy arachidonowego budowane są substancje sprzyjające powstawaniu ognisk zapalnych.
    2.3. kwas γ-linolenowy


    Kwasy tłuszczowe są niezbędnym do życia źródłami energii i budulcem wszystkich komórek ludzkiego ciała. W prawie każdej komórce znajdują się małe elektrownie , zwane mitochondriami. Kwasy tłuszczowe stanowią niezastąpione paliwo do uzyskania energii. Uczestniczą one również w funkcjonowaniu wątroby i nerek, są niezbędne dla procesu reprodukcji i rozwoju płodu, zapewniają zdrowe włosy i silny układ nerwowy.
    Ponadto, na bazie kwasów tłuszczowych powstają hamujące ogniska zapalne lub sprzyjające ich powstawaniu substancje, przypominające swoimi funkcjami hormony - prostaglandyny.

    Kwasy nasycone, które należy spożywać z umiarem, znajdują się głównie w tłuszczach stałych, czyli zwierzęcych - smalcu, maśle, słoninie, łoju. Nie są niezbędnymi składnikami pożywienia, bo organizm potrafi je sam wytwarzać.
    Co innego kwasy nienasycone. Tych nasz organizm samodzielnie nie produkuje, są mu jednak nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania. Nie bez przyczyny nazywa się je niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, w skrócie NNKT.
    Muszą być regularnie dostarczane z zewnątrz. Dostarczają energii, ale są też nośnikiem witamin A, D, E oraz K i chronią je przed utlenieniem. Ponadto pomagają w trawieniu oraz ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych.

    Niedobór NNKT powoduje skutki groźne dla zdrowia.


    Są to m.in.:
    -reakcje zapalne w organizmie,
    -zahamowanie wzrostu niemowląt i dzieci,
    -powstawanie zmian skórnych, przesuszenie skóry,
    -opóźnione gojenie się ran, zwiększona wrażliwość na infekcje,
    -nadmierna kruchość naczyń włosowatych,
    -zaburzenia gospodarki cholesterolowej,
    -zaburzenia czynności wielu tkanek i narządów.

    WNKT zapewniają prawidłowy rozwój dzieciom


    WNKT omega-3 biorą udział w rozwoju mózgu, oczu oraz naczyń krwionośnych i serca, dlatego są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki oraz przez kilka pierwszych miesięcy życia po urodzeniu.
    Zarówno siatkówka oka, jak i błony komórkowe rozwijającego się u płodu mózgu, zawierają bardzo wysokie stężenie kwasu DHA. Jego zawartość jest najwyższa w trzecim trymestrze ciąży i we wczesnym dzieciństwie.
    Dlatego też przyszłe matki powinny zgromadzić odpowiednie zapasy WNKT (głównie DHA) zanim zajdą w ciążę tak, aby zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój od samego początku życia płodowego.
    Noworodki rodzą się z niewielkimi zapasami kwasów omega-3, dlatego ważne jest, aby dostarczyć odpowiednią ilość tych kwasów z pożywieniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową.
    Mleko kobiece jest źródłem długołańcuchowych form kwasów EPA i DHA (brak ich w mleku krowim). Ich zawartość zależy od diety kobiet karmiących – a dokładnie od ilości spożywanych ryb - i waha się od 0,05% do 1,9%. Należy więc pamiętać, aby w jadłospisie matek karmiących nie zabrakło ryb lub innych produktów będących źródłem kwasów Omega-3.
    Testy dowiodły, że dzieci karmione piersią wykazują większe zdolności poznawcze niż te karmione mieszankami mlecznymi bez dodatku wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, toteż naukowcy zalecają, aby wszystkie odżywki dla niemowląt zawierały Omega-3 WNKT.
    Odpowiednio wysoki poziom kwasów tłuszczowych oraz właściwa proporcja pomiędzy Omega-6 i Omega-3 w diecie matki i dziecka przeciwdziała przedwczesnym porodom i niskiej masie urodzeniowej noworodków oraz pozytywnie wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego i zdolności uczenia się dziecka.
    Ma również wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych i zmian atopowych skóry u tych dzieci.
    Przypuszcza się, że WNKT Omega-3 mogą zapobiegać depresji oraz agresywnym zachowaniom. W badaniach dzieci hiperaktywnych stwierdzono obniżone stężenie DHA oraz innych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w surowicy krwi.

    Co jeść by dostarczyć tłuszczów NNKT ?


    Najwięcej NNKT znajduje się w olejach roślinnych z nasion, orzechów, kiełków lub w tłuszczach rybich, np. tranie.
    Do NNKT zalicza się kwasy z grupy omega-6 i omega-3. Te z grupy omega-6 znajdują się w olejach jadalnych - kukurydzianym, sojowym, sezamowym, słonecznikowym, z wiesiołka, ogórecznika, kiełków pszenicy.
    Kwasy z grupy omega-3 są zawarte w niektórych zielonych warzywach liściastych i olejach roślinnych (np. lnianym, z pestek dyni). Można je też znaleźć - choć w znacznie mniejszych ilościach - w siemieniu lnianym, orzechach. Ale pod względem odżywczym najwartościowszym ich źródłem są produkty pochodzenia morskiego, zwłaszcza tłuste ryby żyjące w zimnych wodach oceanów - makrele, łososie, sardynki, śledzie, dorsze, tuńczyki - oraz skorupiaki zwane owocami morza.

    Dlaczego tak szczególnie ważne są w diecie NNKT?


    Te kwasy szczególnie są cenne dla zdrowia. Są budulcem błony komórkowej, która przepuszcza w obie strony wszelkie krążące po organizmie substancje, np. do środka hormony, a na zewnątrz produkty przemiany materii. Zwiększając jej elastyczność, Omega-3 usprawniają wszystkie procesy życiowe:
    - są potrzebne organizmowi każdego dnia, m.in. jako podstawa do budowy o utrzymania przy życiu każdej pojedynczej komórki ciała, a także jako paliwo do uzyskania energii w komórce,
    -odsuwają ryzyko miażdżycy i zawału serca, bo obniżają poziom złego cholesterolu LDL oraz regulują poziom trójglicerydów we krwi.
    - normują ciśnienie,
    - zapobiegają udarom, zmniejszając lepkość krwi.
    - wspierają elastyczność stawów, ograniczają ich deformacje i łagodzą tzw. sztywność poranną,.
    - zapewniają równowagę hormonalną,
    - zapobiegają chorobom skóry ( łuszczyca, sucha swędząca, łuszcząca się skóra,,
    - wzmacniają odporność na infekcje oraz alergie,
    - pomagają także zwalczać stany zapalne w organizmie,
    - znacząco hamują rozwój guzów nowotworowych, zapobiegają namnażaniu się komórek rakowych i ich rozprzestrzenianiu się,
    - mają wpływ na wrażliwość komórek na insulinę ( szczególnie DHA), łagodzą wahania poziomu cukru we krwi, co szczególne znaczenia dla chorych na cukrzycę insulinozależną,
    - łagodzą i zapobiegają depresjom. psychozom,
    -wzmacniają układ odpornościowy nie dopuszczając do rozwoju infekcji.

    Uważa się, że systematyczne spożywanie ryb morskich lub odpowiednich preparatów z kwasami Omega-3 może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne, które przecież nie są obojętne dla zdrowia. 


    Ostatnie badania wykazały, że Omega-3 mogą także zahamować rozwój komórek nowotworowych w niektórych typach raka, np. jelita grubego i sutka.
    Z dwóch kwasów z tej grupy - eikozapentaenowego EPA i dokozaheksaenowego DHA - szczególne znaczenie ma kwas DHA jako element budowy mózgu i siatkówki oka. Jest niezbędny m.in. do przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego rozwoju układu nerwowego, zwłaszcza części odpowiedzialnych za wzrok, koordynację, nastrój oraz zdolność uczenia się. Opóźnia starczą demencję i zapobiega chorobom degeneracyjnym takim jak SM.

    Tak więc naturalne oleje roślinne są najzdrowsze, jeśli spożywamy je w nasionach oleistych, jak soja, pestki słonecznika, dyni lub olejach tłoczonych na zimno, a nie rafinowanych. W takich olejach znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, które budują nasze błony komórkowe.
    Z tych kwasów tłuszczowych organizm syntetyzuje niezwykle cenne prostaglandyny m.in. chroniące nas przed miażdżycą i przed zapaleniem.
    Jak wykazały badania naukowe, tłuszcze stałe, a więc zwierzęce oraz kwasy tłuszczowe – trans ( zawarte m.in. w margarynach) mogą zablokować enzym desaturazę, dzięki któremu powstaje w organizmie tzw. kwas gamma-linolenowy, a z niego prostaglandyny.
    Zahamowanie syntezy prostaglandyn sprzyja rozwojowi szeregu chorób takich jak: miażdżyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, alergiczne zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, zatrucie ciążowe, obrzęk piersi, przerost prostaty, stwardnienie rozsiane, zespół zmęczenia powirusowego, a nawet zaburzenia zachowania u dzieci i wiele innych chorób. Na szczęście ten brakujący kwas gamma- linolenowy można uzupełnić w diecie, przyjmując olej wiesiołkowy, który zawiera go ok. 10%.

    Kwas gamma- linolenowy nie występuje w innych pokarmach tylko w wiesiołku.
    Do kupienia w aptekach pod nazwą Oeparol.
    Pamiętajmy o uzupełnieniu naszej diety o ten cenny olej. Wystarczą 2 kapsułki na dzień i wówczas zaobserwujemy nie tylko ustępowanie chorób skóry, ale też większą odporność na infekcje, obniżenie podwyższonego ciśnienia i cholesterolu, ustępowanie stanów zapalnych, obrzęku piersi i powikłań naczyniowych w cukrzycy, zakrzepach, a nawet uspokojenie nadmiernie pobudzonych dzieci
    Olej wiesiołkowy koryguje szkody wywołane nieprawidłowym żywieniem.
    wiesiołek
    Należy pamiętać, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka m.in. dlatego, że zawiera kwas gamma- linolenowy.
    Obecność w mleku matki olejów przetworzonych przemysłowo, które zawierają m.in. wiązania – trans, obniża zawartość kwasu gamma- linolenowego w mleku i hipotetycznie zapoczątkowywuje m.in. miażdżycę i choroby alergiczne u dziecka.
    Matka karmiąca dziecko piersią będąca alergiczką ma blokadę enzymatyczną, nie wytwarza kwasu gamma- linolenowego i nie przkazuje dziecku prostaglandyn. Jedyna rada – 2 x po 2 kps. dziennie oleju z wiesiołka.

    Jakie znaczenie ma stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3 dla zdrowego przebiegu procesów przemiany materii?
    Aby zrozumieć, jak ogromną rolę dla naszego zdrowia odgrywa równowaga pomiędzy zawartymi w naszym pożywieniu kwasami typu Omega –6 i Omega –3 ( właściwy ich stosunek ), trzeba prześledzić przedstawione w skrócie najważniejsze procesy biochemiczne jakie zachodzą w ludzkim organizmie.
    Z kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-3 organizm ludzki buduje nieustannie tak zwane eikozanoidy. Jest to grupa różnych substancji hormonopodobnych.
    Eikozanoidy występują w każdej komórce ludzkiego ciała i wykonują szereg różnego rodzaju zadań.
    Budują m.in swego rodzaju sieć samokontrolujących się połączeń, polegających na wspieraniu lub hamowaniu podjętych działań.
    Najważniejsze z dotychczas znanych funkcji eikozanoidów:
    - Eikozanoidy z serii I oraz III (np. prostaglandyna E1 i E3 = PGE1 i PGE3), rozszerzają naczynie krwionośne, wzmacniają układ immunologiczny, działają przeciwzapalnie, zmniejszają skłonność do powstawania bólów, poprawiają zaopatrzenie tkanek w tlen, zwiększają wytrzymałość organizmu, obniżają skłonność do powstawania płytek miażdżycowych, rozszerzają drogi oddechowe oraz redukują podział komórek.
    - Eikozanoidy należące do serii II ( np. prostaglandyna E2= PGE2), zwężają naczynia krwionośne, osłabiają układ immunologiczny, sprzyjają zapaleniom, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bólów, pogarszają zaopatrzenie tkanki w tlen, zmniejszają wytrzymałość organizmu, zwężają drogi oddechowe oraz przyspieszają podział komórek.
    Można by odnieść wrażenie, że eikozanoidy serii I wykazują wyłącznie pozytywne działanie, a serii II negatywne.
    Jakkolwiek logiczne, ale jest to jednak nieprawdziwe.
    I tak np. potrzebne jest czasami zmniejszenie zaopatrzenia poszczególnych tkanek w tlen, kosztem innych organów. Przyśpieszony podział komórek i zlepianie się płytek krwi nieodzowne jest w przypadku np. gojenia się ran.
    Te dwie grupy eikozanoidów powinny pracować razem, w harmonii, tak, aby ludzki organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować oraz prawidłowo reagować w zaistniałych sytuacjach.
    Prawdziwe problemy powstają wtedy, gdy jeden z partnerów przeważa i zaczyna dominować w przemianie materii i wpływać na nią negatywnie.
    Niestety wg doniesień ekspertów w dziedzinie wyżywienia zjawisko to ma miejsce od wielu lat wśród mieszkańców Europy Zachodniej.
    Nasze organizmy wykazują znaczną przewagę eikozanoidów serii II, spowodowaną nadmiarem kwasów tłuszczowych Omega-6.

    Eikozanoidy produkowane są w wątrobie poprzez enzymatyczną przemianę z kwasu linolowego oraz alfa-liponowego. Proces ten pochłania bardzo dużo energii i nie jest na tyle wydajny, aby móc w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu ludzkiego, więc trzeba dostarczyć właściwe pożywienie.
    Tak się jednak składa, że kwasy tłuszczowe Omega-3 zostały wyparte z nowoczesnego łańcucha pokarmowego, a ich zawartość w pożywieniu zredukowana do minimum.
    Jednocześnie w pożywieniu jest przerost kwasów tłuszczowych Omega-6. Przyczyniły się do tego nowoczesne metody wykorzystywane w rolnictwie i hodowli zwierząt hodowlanych, przemysłowa produkcja art. spożywczych.
    Kwas arachidonowy typu Omega-6 sprzyjający zapaleniom, przyjmowany jest do organizmu z mięsami wszelkiego typu, drobiem .
    Bezpośrednio z niego wytwarzane są eikozanoidy II klasy. Redukcja spożycia mięsa, a co za tym idzie znaczna redukcja kwasów arachidonowych jest przyczyną sukcesu wielu diet działających przeciwzapalnie ( reumatyzm).
    Próba wyrównania nadmiaru kwasów tłusczowych Omega-6 za pomocą procesów mających miejsce w organizmie , napotyka na szereg przeszkód.
    Aby móc uzyskać choć minimalne zaopatrzenie organizmu w kwasy tłuszczowe Omega-3 EPA i DHA z kwasu linolowego i alfa-liponowego, potrzebny jest enzym delta –6- desturaze. Niestety działanie tego enzymu b. łatwo zakłócić.
    Do zaburzeń i blokady funkcji tego enzymu przyczyniają się:
    - podwyższony poziom cholesterolu,
    - konsumpcja tłuszczy trans,
    - stres,
    - cukier, alkohol, węglowodany w nadmiarze,
    - alergia,
    - poniżej 1 roku życia enzym delta-6 desaturaze nie jest jeszcze aktywny. Ważne jest, aby po zakończeniu karmienia piersią do skończenia pierwszego roku uzupełniać pożywienie dziecka kwasami tłuszczowymi EPA i DHA.
    -cukrzyca,
    - nadwaga,
    - po trzydziestce spada aktywność tych enzymów,
    - leki ( kortyzon, aspiryna, przeciwbólowe.).
    dla matek karmiących i niemowląt
    Bezkonkurencyjnym źródłem Omega-3 jest tłusta ryba morska i powinna być w jadłospisie raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Organizm przyswaja DHA i EPA wprost z ryb, nie musi ich wytwarzać z innych kwasów tłuszczowych z wykorzystanie enzymu delta 6 desaturazy.
    Ci , którzy nie jedzą ryb powinni przyjmować 2 kapsułki Omega –3 dziennie.

    Przyczyny rozpowszechniającego się chronicznego braku kwasów tłuszczowych Omega-3 są wielorakie.
    Na dzień dzisiejszy , przyczyną większości chorób jest szeroko rozpowszechniony nadmiar eikozanoidów II typu.
    Wskutek nadmiernego dostarczania organizmowi kwasów tłuszczowych , takich jak kwas linolowy czy arachidonowy, dochodzi do ciągłej stymulacji syntezy eikozanoidów II klasy. Organizm ludzki postawiony jest przez cały czas w złudny stan alarmowy, przez co reaguje często mylnie na bodźce wywołując stany zapalne.


    Jedyną naszą właściwą reakcją na przewagę w organizmie kwasów Omega-6 w stosunku do Omega-3, jest prócz redukcji Omega-6, zwiększenie dziennej dawki Omega-3.


    Według dzisiejszego stanu wiedzy optymalny stosunek w dziennej diecie Omega-6 do Omega-3 wynosi 4:1.
    Należy jeszcze raz podkreślić, że ani olej słonecznikowy ani oliwa z oliwek nie zawierają kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Wprawdzie niektóre z olejów roślinnych wykazują wysokie stężenie kwasu alfa – liponowego, który także należy do rodziny Omega-3, jednak wystarczająca przemiana kwasu alfa-liponowego w EPA i DHA jest niemożliwa.

    Tłuszcze jednonienasycone
    Znajdują się one w większych ilościach w stosunkowo niewielu produktach: oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, awokado, oraz niektórych orzechach, jak macadamia, orzechy laskowe, brazylijskie, migdały.
    W niewielkich ilościach są w innych orzechach, nasionach , strączkowych i warzywach.
    Tłuszcze jednonienasycone mają następujące walory:
    - obniżają a” zły” cholesterol LDL, utrzymując zarazem wysoki poziom cholesterolu HDL.
    - chronia przed niektórymi odmianami nowotworów, np. okrężnicy, sutka,
    - są odporniejsze od tłuszczy wielonienasyconych na działanie wysokich temperatur, lepiej nadaja się do celów kulinarnych, smażenia, gdyż nie ulegaja tak szybko utlenianiu.
    - najczęściej zawierają duże dawki przeciwutleniacza - witaminy E.
    Nie odnotowano negatywnych skutków ubocznych wysokiego spożycia tłuszczów jednonienasyconych, w przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych , transizomerów, i Omega-6.

    na podstawie:
    - wykładów dr Ewy Dąbrowskiej
    - Dieta Omega, Judith Wills
    - Omega 3, dr med. Frank Liebke

    Z zacytowanych fragmentów wynika wyłacznie to, że istnieją w przyrodzie oleje roślinne o dużej zawartości kwasu alfa-liponowego ale organizm nie jest w stanie wytworzyć z nich EPA i DHA.


    Kiepska odporność na infekcje, alergie, atopowe zapalenie skóry, stałe zwiększanie się masy ciała pomimo bardzo zdrowego odżywiania (Omega-3 odgrywa ważną rolę w utrzymaniu masy ciała ponieważ reguluja poziom cukru we krwi, zwiększając wrażliwość organizmu na insulinę) to odpowiedź organizmu na zbyt małe ilości tłuszczu rybiego w diecie.


    Wolne rodniki a ALA



    Kwas Alfa-Liponowy może zająć miejsce u boku kwasu askorbinowego (popularna Witamina C) oraz α-tekoferolu (czyli witaminy E), jako składnik pierwszej linii obrony przed wolnymi rodnikami.

    Niektóre właściwości ALA odróżniają go od innych antyutleniaczy, dlatego można go określić mianem antyutleniacza uniwersalnego. Neutralizuje on wolne rodniki rozpuszczalne zarówno w wodzie jak i w tłuszczach. Antyutleniacze rozpuszczalne w wodzie są obecne we wnętrzu komórki, natomiast rozpuszczalne w tłuszczach są składnikami błony komórkowej. Obecność Alfa-Liponowy w błonie chroni ją oraz wnętrze komórki przed wolnymi rodnikami.

    Organizm przekształca część kwasu Alfa-Liponowego do kwasu dihydroliponowego (DHLA), który wydaje się być o wiele bardziej skutecznym antyoksydantem. Obie postacie ALA biorą udział w unieszkodliwianiu wolnych rodników, zwłaszcza tych najbardziej niebezpiecznych – hydroksylowych (OH*) i tlenku azotu, które sprzyjają miażdżycy, chorobom neurologicznym, stanom zapalnym i schorzeniom układu oddechowego.

    Oprócz tego ALA odgrywa znaczącą rolę w odnawianiu zasobów innych przeciwutleniaczy, bezpośrednio witaminy C, glutationu i koenzymu Q10, a pośrednio także witaminy E, zwiększając tym samym skuteczność bariery antyoksydacyjne.


    Dehydrogenaza pirogronianowa a ALA

    ALA stymuluje sekrecję insuliny poprzez bezpośredni wpływ na komórki β-trzustki, jednocześnie wpływa na metabolizm tych komórek oraz samych komórek mięśniowych.

    ALA jest najważniejszym składnikiem enzymatycznego kompleksu dehydrogenazy pirogronianowej, dzięki czemu usprawnia metabolizm energetyczny komórek trzustkowych, czyli mówiąc prostszym językiem ułatwia im produkcję insuliny oraz jej regenerację. W tkance mięśniowej, wzrost aktywności dehydrogenazy pirogronianowej pod wpływem ALA prowadzi do wzrostu poziomu metabolitów glukozy, zwiększających przepuszczalność błony komórkowej komórek mięśniowych dla aminokwasów jak i kreatyny. Ponieważ dehydrogenaza pirogronianowa jest jednym z najważniejszych kompleksów enzymatycznych metabolizmu tlenowego, ALA może wspomagać wydolność tlenową.


    Korzyści z stosowania ALA



    poprawa koncentracji i odporności na stres
    zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę
    regulacja poziom cukru we krwi
    zapobieganie schorzeniom wzroku
    stymulacja produkcji tlenku azotu poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych
    silna aktywność antyoksydacyjną oraz antybakteryjna
    poprawa gospodarki lipidowej naskórka


    Występowanie ALA

    Tak jak wcześniej wspomniałem Kwas alfa-linolenowy należy do kwasów niezbędnych, a więc oznacza to iż musimy pozyskiwać je z pożywienia, gdyż nasz organizm nie potrafi ich sam syntetyzować (wytworzyć).
    kiełki pszenicy

    Do najlepszych źródeł kwasu alfa-linolenowego możemy zaliczyć:

    siemię lniane
    olej siemienia lnianego
    olej rzepakowy
    olej sojowy
    zielone warzywa (głównie liściaste)
    orzechy włoskie
    orzechy brazylisjkie
    kiełki pszenicy


    Suplementacja ALA:

    Suplementację kwasu alfa-linolenowego poleca się zawodnikom uprawiającym sporty siłowe oraz sporty wytrzymałościowe w celu:
    podniesienia wydolności tlenowej
    zwiększenia siły mięśniowej
    zwiększenia beztłuszczowej masy ciała.

    Proponuje się przyjmowanie 300-600mg kwasu R-alfa-liponowego dziennie w 3 równych dawkach przyjmowanych w trakcie posiłków oraz po treningu wraz z kreatyną.

    Istnieje również druga "szkoła" dawkowania, która poleca większe dawki ALA od 600 do 1200mg również w 3 równych porcjach.




    niedziela, 1 lutego 2015

    Jak poprawić kontury twarzy? Wolumetria bez skalpela i iniekcji.

    Brak komentarzy:
    W nieubłagany sposób nasza skóra na twarzy  ulega zwiotczeniu i grawitacji - w prosty ujmując sposób traci młodzieńczy wygląd.  Zadajemy sobie pytanie co zrobić by ten wygląd młodzieńczy zachować? Najważniejsze pytanie to kiedy i jak temu przeciwdziałać?


    Sekret tkwi w utrzymaniu konturu twarzy. Kształt młodej twarzy ma charakterystyczne V, a z wiekiem obniżające się policzki, powieki, podbródek ten zarys zaburzają - twarz zaczyna wyglądać ciężko i zmienia rysy na starsze - V jest odwrócone.

    Na wygląd twarzy wpływa wiele czynników. Nie tylko upływ czasu, ale również działanie hormonów, zbyt częste kąpiele słoneczne, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów, picie alkoholu, narażenie na czynniki atmosferyczne (wiatr, zimno itp.). Wszystko to wpływa na powstawanie zmarszczek. Pamiętajmy, że skóra zaczyna się starzeć, kiedy spada aktywność biologiczna komórek, a procesy regeneracyjne słabną. Staje się wiotka, cienka i mało elastyczna, brakuje jej jędrności. Pierwsze zmarszczki możesz zatem zauważyć już około 20. roku życia. Znacznie szybciej jednak skóra zaczyna się starzeć po przekroczeniu trzydziestki. Możemy wtedy wykonać proponowane zabiegi kosmetyczne lub wolumetrię twarzy u lekarza medycyny estetycznej przy pomocy ostrzykiwania kwasem hialuronowym - jest to jednak zabieg, który musi być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.

    Skutki uboczne

    Zabieg trwa ok. 30 minut. W czasie zabiegu może pojawić się uczucie „rozpierania” w tkance podskórnej, stąd wskazanie do znieczulenia miejscowego. Przez parę dni po zabiegu modelowane miejsce może pobolewać, czasem pojawia się też zaczerwienienie i obrzęk. Jest niezwykle istotne, aby po wszystkim nie przebywać na intensywnym słońcu, należy unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Okolic, w których został przeprowadzony zabieg, przez kilka godzin nie należy masować czy dotykać, trzeba unikać nadmiernej ekspresji twarzy.


    Przeciwwskazania

    do przeprowadzenia zabiegu to ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, cukrzyca, miesiączka, epilepsja, skłonność do powstawania blizn przerostowych, uczulenie na składniki preparatu, nadczynność tarczycy, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), łuszczyca, bielactwo, stosowanie leków przeciwkrzepliwych.


    Zabiegi poprawiające rysy twarzy w salonie kosmetycznym

    1. jonoforeza, którą opisałam na blogu 

    2. mikrodermabrazja diamentowa i korundowa

    3. peeling kawitacyjny

    4. peelingi chemiczne: enzymatyczne, ziołowe i kwasami AHA na blogu

    5. sonoforeza

    6. mezoterapia bezigłowa, igłowa i mikroigłowa

    7. darsonwalizacja

    8. masaż limfatyczny i kosmetyczny na blogu 

    9. sollux czerwony i niebieski

    10. laser IPL, VPL oraz na podczerwień

    11. maski : algowe, alginatowe, retinolowe, parafinowe, ziołowe, porcelanowe....

    Wskazane zabiegi wpływają ściśle na poprawę krążenia w skórze i naskórku, ale jednocześnie dostarczają aktywnych składników wnikających do naskórka na odpowiednią głębokość. Wnikanie przez naskórkowe odbywa się drogą wchłaniania, ale także poprzez pory docierając do warstw skóry i tą droga wnikając do krwi. Polecane zabiegi podwyższają spowolniony metabolizm komórkowy odpowiedzialny za zwiotczenie naskórka i jego tendencję do grawitacyjnego opadania policzków co sprawia , że twarz traci  charakterystyczny kontur V. Jednocześnie działanie zabiegów wpływa na spłycenie zmarszczek i ujednolicenie kolorytu twarzy. Drogą do odzyskania konturu V jest wykonywanie w/w zabiegów z zastosowaniem aktywnych molekuł gwarantujących skuteczność zabiegów. Kuracje w salonie kosmetycznym trwające od 4 do 6 tygodni dają wiec efekt dzięki wprowadzeniu przede wszystkim :
    • peptydów trój-cząsteczkowych stymulujących proces rekonstrukcji kolagenu i kwasu hialuronowego
    • lipidów wypełniających skórę i redukujących efekt grawitacyjnego opadania skóry w najgłębszych warstwach - ceramidy
    • witaminy A redukującej objawy starzenia skóry
    • bioflawonoidów hamujących proces starzenia się skóry i poprawiających krążenie
    • składników NMF silnie nawilżających naskórek
    • kwasu hialuronowego jako wypełniacza i reduktora zmarszczek
    • kollagenu
    • witaminy C

    Powyższe zabiegi mają tę przewagę nad interwencją chirurgiczną-liftingiem twarzy i iniekcjami - wolumetrią twarzy, że są bezbolesne, przyjemne i zdecydowanie tańsze o wspomnianych wcześniej. Zabiegi zawsze w miłej atmosferze odstresowującej skórę, zmniejszające napięcie i zdenerwowanie jakie to zdecydowanie towarzyszy zabiegom inwazyjnym. Zdecyduj się na poprawę wyglądu dzięki pachnącym i mało inwazyjnym zabiegom kosmetycznym, których jedynym mankamentem jest długość trwania serii zabiegów i czas im poświęcony. Zdecyduj się jednak na przyjemne zabiegi rozciągnięte w czasie, ale dające efekty. Efekty stopniowe, niezauważalne dla samej siebie i bliskiego otoczenia w postaci ujędrnienia skóry, a nie napompowania w stylu botox wywołujące zaskoczenie dla otoczenia. Zamierzona poprawa owalu twarzy nie zmieni Cię w potwora z powiększonym podbródkiem, rybimi ustami czy przerośniętym nienaturalnie czołem opadającym na oczy lecz odmłodzi o 10 lat Twój wygląd, doda blasku twej skórze, rozjaśni koloryt, spłyci bruzdy i zmarszczki. Dodatkowo masz gwarancję, że te zabiegi możesz powtarzać dowolnie często, a nie jak to się ma z botoxem czy liftingiem ( przerost tkanek i nienaturalne rozciągniecie skóry - zabiegi te można wykonać maksymalnie 2 x w życiu wybierając jedną lub druga opcję).

    Zapraszam na zabiegi poprawiające kontur twarzy do Centrum Regeneracji Ciała.